| AlexOzy a întrebat:

Deci care sunt toate modele Dacia cu motor de Renault si care cu motor romanesc? O lista va rog. Fiecare model care are motor renault si fiecare cu motor dacia. Nu sunt sigur nici cu 1100, 1300, 1310. unii zic asa, uni altcumva. scrieti de exemplu si anul (si luna / jumatea anului sau cat mai exact) in care era cu motor asa intre anii x si y si cu motor dealalalt intre anii x si y. astept raspuns (daca nu, pe mesaj privat)

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Tot ce este fabricat dupa 13 septembrie 1999 este cu motor de renault, la care se adauga si modelul Dacia Sport-Brașovia facut inainte de 1999 pentru campionatul intern de raliuri, decat 3 bucati, facute tot cu motoare renault. Cutiile pana in 2003 s-au facut in Romania, apoi s-au facut cu cutie de renault, si modelul Dacia Pick-Up facut intre `75 si `77 a fost cu cutie ruseasca dar nu stiu dupa ce masina luata.

Pe langa modelel consacrate si facute in productie de serie mai exista un alt model facut integral de Renault, nimic facut de Dacia la ea se numea Dacia 2000, a fost un automobil creat în anii '80 pentru elita Partidului Comunist Român. A fost o ediție limitată, aproape identică cu modelul Renault 20, fiind vopsită doar în negru sau albastru închis. Astăzi, foarte puține mai există, fiind căutate de colecționari.
Pe lângă dotările cu care eram obișnuiti, Dacia 2000 avea la vremea respectivă și chestii noi: motor de 95 sau 109cp, geamuri electrice și scrumieră cu iluminare. Se pare că acest model a stat la baza viitoarei Dacia Liberta, model apărut în anii ' 90.

regis
| regis a răspuns:

Motoare frantuzesti s-au montat pe Dacia 1300 pana in '72. Cutiile frantuzesti se mai montau inca in 1976. Ulterior acestor date, s-au montat motoare respectiv cutii de viteze produse in Romania, evident tot de conceptie franceza, ele fiind de fapt identice. Abia dupa preluarea fabricii de catre Renault s-a revenit la motorizari si cutii Renault, primul model pe care s-a montat un astfel de motor fiind Dacia SuperNova.
Modele si detalii poti obtine numai de la pasionati, nu isi incarca nimeni memoria cu asa ceva. Poate te ajuta Google.

| AlexOzy explică:

Si si cutile de viteze sa-mi spuneti de cine sunt la fiecare model. de exemplu sa scrieti si - cele pe carburator modelul x are motor de x si pe injectie motor x / pe diesel-benzina / cat mai multe detalli!

| KataliNRaceBoy a răspuns (pentru AlexOzy):

Pe naiba noi nu suntem einsten, intreba-l pe el?laughing

| AlexOzy explică:

Eu am auzit ca erau din fabrica intre aug 1972 si jumatatea lui 72 dacia 1300 cu motor de frantuzesc si din jumatatea lui 1972 pana in 1983 cu motor romanesc. Este adevarat? Daca da, inseamna ca nu doar dupa 99 eram romanesti cum ai zis tu. Dati detalii, vreau cat mai multe informatii. Si corecte. Unii zic ca nova e motor 100% romanesc, altii zic ca e de renault. Spuneti-mi, mai bine, asa:
Motor frantuzesc -> modelele... (motorul 810-02/E7J/de Clio sau altele de exemplu)
Motor romanesc -> modelele...

Cutie ro
Cutie fr

etc.