| Eugen000 a întrebat:

Designerii auto se ocupa și de aerodinamica masinii, sau asta este deja treaba inginerilor? Sau designerii sunt si ingineri care au grija și de aerodinamica? Sau designerii doar deseneaza in linii generale cum ar arata prototipul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De aerodinamica se ocupa inginerii, prin calcule si experimente in tunele aerodinamice.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De aerodinamica se ocupa inginerii, prin calcule si experimente in tunele aerodinamice.

| RB26DETT a răspuns:

La faza cu designul designerii se ocupa de tot dar cand vine vorba de aerodinamica punct de greutate, material etc... aici intervin inginerii care testeaza prima data caroseria vazuta de designeri apoi fac modificari big grin sper ca te-am ajutat.

| perladunarii a răspuns:

Salut
ei lucreaza in stransa legatura, adica un designer vine cu o idee pe care o lucreaza si implementeaza in designul respectiv proprietati aerodinamice! Deci ca idee tine de ingineri!