| anonimbuc21 a întrebat:

Dețin un Opel h 1.7 cdti.
Când sunt în treapta 3 și o turez mai tare sa o bag în a 4 a scoate fum negru.
Dar în rest nu scoate.
Doar la turații mari un nor de fum și după deloc.
Păreri?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O parere este sa o duci in servis, băietii de acolo stiu exact cauzele.

| danbnz a răspuns:

Asa face diesel la turatii mari in sarcina.
Nu are legatura treapta de viteza cu fumul.

| Efex2 a răspuns:

Am o parere buna! Este o reactie complet normala pentru o saracie de masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Parere? E neingrijita. Ignora tractoristii de aici, nu e normal sa dea fum.
Baga turbina prea putin, sau injectoarele prea mult.
Sunt multe de verificat, si ar trebui sa fii mecanic; vezi macar furtunele de la turbo si intercooler, s-ar putea sa scape vreunul. Pierderile de boost se depisteaza dupa mizeria uleioasa; unde e murdar, acolo pierde aer.