| Aista a întrebat:

Dețin un vw polo 1.4 tdi Bluemotion 2008, iar atunci când conduc mașina puțin sub 2000 de turații începând cu treapta a 2 a începe sa vibreze bordul mașinii ca un tremurat, dar începând cu 2000 de turații dispare vibrația. Tin sa menționez ca acesta este singurul simptom iar masina merge normal, mai mult este deranjant, întrebând pe la mecanici aceștia mi-au spus ca nu am de ce sa ma îngrijorez deoarece motorul este în 3 pistoane și nu ar fi la fel de echilibrat ca unul în 4

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cam au dreptate mecanicii.
Este motor in 3 pistoane si cu un soft orientat spre reducerea noxelor, de aceea nu dezvolta suficienta putere la turatie joasa. Nu il ajuta nici capacitatea, nici numarul de pistoane, nici turbina, cand il lasi subturat.

| Aista explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Oricum eu unul sunt foarte mulțumit de el

| florin926481f a răspuns:

Păi se întâmplă chestia asta pentru ca mergi subturat, asta e motivul pentru care atunci când crești turația dispare vibrația.

| Aista explică (pentru florin926481f):

Da, ideea este ca nu merg tot timpul, în principiu pe mine nu ma deranjează asta, sunt anumite momente când e subturata, în principiu eram curios dacă a mai întâmpinat cineva asta sau este o problema, întreb pentru ca observasem ca la motoare în 4 pistoane nu face asa

| florin926481f a răspuns (pentru Aista):

Nu e o problemă, poți să mergi liniștit.