| Aista a întrebat:

Detin un vw polo bluemotion 1.4 tdi 2008, de ceva timp la anumite turații motor parca merge in șuturi, sau agata, însă de la motor nu se aude niciun sunet dubios, până să observ asta, mașină a fost pusă pe tester, fiindcă se aprinsese check-ul, și singura eroare era p2279,

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa eroarea aia si simptome, ar putea fi EGR lenes ori defect, sau furtune turbo/intercooler cu probleme.
Curata EGR, inlocuieste-l daca e curs de ulei (specialitatea TDI), si urmareste traseul turbo-intercooler-admisie, sa nu fie scapari.
Verifica/curata si MAP-ul.

| Aista explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Intercoler ul a fost schimbat după ce am depistat eroarea p2279

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Aista):

Irelevant. Trebuie sa lucrezi cu diagnoza langa tine.