| pierduta a întrebat:

Din treapta a 5-a de viteza poti schimba in treapta a 3-a, de exemplu? Cum se procedeaza cu schimbatul intr-o treapta inferioara?

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De obicei, se schimba in treapta imediat inferioara.
Sau, franezi pana aduci motorul la turatia corespunzatoare treptei a 3-a si schimbi viteza.
Numai ca, sincer, vazand intrebarea ta, ma indoiesc de faptul ca ai avea idee cam ce turatie corespunde fiecarei viteze.
Cred ca ti s-ar potrivi, mai degraba, o masina cu cutie automata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca viteza si turatiile motorului iti permit poti.

Daca circuli cu 140km/h si vrei sa retrogradezi din a5a in 3a nu va merge, sau vei distruge cutia.

daca mergi cu 140km/h si incetinesti la 40km va merge sa retrogradezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La deal, urci o bucata cu a 5-a si apoi pe masura ce se micsoreaza viteza, reduci acceleratia si schimbi a 3-a.la drum drept nu poti face asta imediat din a 5-a in a 3-a.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa nu poti face asta in drum drept?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca frigi o frina sanatoasa, poti.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ma refeream ca la 200 de km/H sa schimbi din a 5-a in a 3-a deodata fara sa reduci turatiile si viteze ai ocazia sa sari prin parbriz.Nu detin masina dar nu am vazut asa ceva niciodata la nimeni. Doar reducand viteza si turatia motorului, nu cred ca poti schimba brusc, imediat.Bine,poti dar pe pielea ta.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Important e cand schimbi, nu unde... fie ca e deal, vale sau drum drept

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu am centura de siguranta.big grin Vezi ca am pus o intrebare ajuta-ma. sad Mis e conecteaza din senin la un server proxy.Eu intru si debifez chestia, dupa un timp de navigare iar mise conecteaza. crying(((

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Deci din viteza a 5-a, se calca usor frana reducand viteza si turatia motorului pna simti ca ai viteza necesara treptei a 3-a si o schimbi linistit nu: Asta se face la drum lung inaintea unei curbe periculoase sau atunci cand ajungi din spate o masina dacia condusa de un pensionar sau blonda vopsita.laughing

| Pinocchio a răspuns:

Se poate, apesi ambreajul pe urma bagi in viteza care doresti,

| Gheorghe_Iaconi_1994 a răspuns:

Încearca sa vezi dacă iți permite cutia să faci schimbul... o să afli răspunsul.winking

| Sepsi1337 a răspuns:

Nu e bine sa faci o retrogradare ( schimbare in treapta inferioara ) daca turatiile sau viteza este mult prea mare nu numai ca iti distrugi cutia dar poti distruge pistoanele sau chiar tot motorul. Reduci viteza si turatiile dupa care poti linistit sa bagi in treapta respectiva