| alex_4192 a întrebat:

Dupa ce cumperi o masina (sh). de ex.renault megane 1.6,cum sta treaba cu platile:asigurare, inmatriculare, taxe; nu prea ma pricep si as dori sa stiu mai multe.

Răspuns Câştigător
| benny a răspuns:

Aici sunt 2 variante:
1)cumperi masina din afara si trebuie inmatriculata in Romania,iar taxa de inmatriculare costa de la cateva sute de euro la cateva mii in functie de masina, capacitate, vechime sau poti sa o inmatriculezi in bulgaria ca este mai ieftin dar nu te sfatuiesc pentru ca cei din parlament sunt "pusi pe ei"
2)Cumperi masina de la noi din Romania gata inmatriculata,iar tu trebuie sa faci cu proprietarul contract de vanzare-cumparare dupa aceea te duci la itp(asta in caz daca nu il are facut) in continuare te duci la RAR sa iti dea un certificate, care cu acest certificat te duci cu el sa iti inscri masina(in acest timp vei plati toate taxele, taxe talon, taxe inmatriculare,taxa placute inmatriculare care sunt cateva zeci de lei). Si ultima data te duci sa iti pui masina la impozit, sa platesti asigurarea, rovinieta. Cam asa ceva am facut eu cu masina, acum tu faci in ce ordine vrei si cum vrei, sper ca ti-am fost de ajutor. Bafta

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai o cumperi, faci contractul, te duci cu ea la RAR sa o imatriculezi, trece RAR-ul, dupa aia ii faci ITP-ul, dupa aia asigurarea RCA daca vrei si casco dupa ce ii faci RCA ii faci si casco si daca vrei sa iesi cu ea din oras ii platesti si rovignieta adica taxa de drum, daca mergi doar prin oras nu esti obligat sa o platesti doar ca dupa ce ii faci actele ca sa faci rar si etc. trebuie sa o inregistrezi si la impozit la circa financiara de care apartii unde platesti si impozitul la casa. Oricum daca o iei noua ti se spune la reprezentanta ce si cum cu lux de amanunte si daca o iei SH firma de vanzari auto sau notarul la care faci contractul de vanzare-cumparare o sa iti explice totul dar in mare cam astia sunt pasii!

| PetreConstanta a răspuns:

Intreaba la politie - este usor

| dragster a răspuns:

Daca o cumperi de afara prima data trebuie sa ii iei numere provizorii de la politie(asta in cazul in care nu are deja) o duci frumos la RAR acolo platesti o gramada de bani ca sa ti'o devalorizeze apoi mergi la finante unde platesti taxa de prima inmatriculare si te intorci frumos la RAR... faci RCA'u si apoi mergi la politie ca sa iti elibereze numere(fara RCA nu ti se elibereaza) rovigneta o platesti daca iesi din oras... poti sa dai in judecata statul roman si sa iti recuperezi taxa de prima inmatriculare( eu mi-am luat banii inapoibig grin)