| PykyPyky a întrebat:

Eu și prietenul meu vrem să cumpărăm o mașină (nu o mașină nouă), plata cash. Nu suntem căsătoriți.

Putem face actul de vânzare-cumpărare al mașinii pe numele amândurora? Cu cotă de 50% eu, 50 % prietenul meu? Știu că înmatricularea se face pe numele unei singure persoane.

Cam la ce ar trebui să fim atenți atunci când achiziționăm o mașină second hand?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

3 răspunsuri:
| ninuku a răspuns:

Nu nu poti face un contract de vanzare pe numele a doua persoane.

Bula
| Bula a răspuns:

Ca la orice proprietate comuna, nu numai valoarea si beneficiile se impart, ci si cheltuielile (reparatii, intretiere, taxele, etc.).
Exceptie fac daunele provocate si amenzile, care vor fi suportate doar de cel vinovat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu despre titlul de proprietate/contract, eu am masina la comun cu toata familia, din cauza unei succesiuni.
Referitor la certificatul de inmatriculare, se poate mentiona o a doua persoana la inmatriculare, exista procedura explicata pe site-ul politiei.
Citeste punctul 4: https://dgpci.mai.gov.ro/......22012c2b67

Citeste si asta: https://www.avocatnet.ro/......etari.html

Pentru actele de proprietate (contract si fiscal), trebuie sa intrebati la un birou de acte auto/intermedieri pentru inmatriculari auto. Ei stiu toate procedurile.