| StefanDrg a întrebat:

Exista masini cu cutie manula pe benzina cu cuplu mare ca la diesel? Adica sa pleci de pe loc doar cu pedala de ambreiaj fara sa mai apesi acceleratia.

Răspuns Câştigător
| AlexandruRobert1602 a răspuns:

Din cate stiu eu la diesel indiferent de model nu ai probleme cu plecarea de pe loc utilizand doar ambreajul dar dacă pleci doar din ambreiaj pui presiune mai mare pe volanta și dacă e cu masă dublă se uzează mai repede în timp. Rămâi la metoda clasică ambreiaj + accelerație.

| StefanDrg explică (pentru AlexandruRobert1602):

Multumesc! Nu stiam ca se uzeaza mai repede daca nu apas acceleratia cand plec de pe loc. O sa incerc sa invat sa plec de pe loc ca la un benzinar

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu plecatul exact nu stiu, dar masini pe benzina cu cuplu aproape la fel de mare sunt masini turbo-benzina, aproape nu la fel de mare ca la diesel atentie.
S-a demonstrat insa ca nu cuplul conteaza ci caii si curba de putere, deci degeaba ai un diesel cu 300 cp si 700 Nm ca te bate lejer un 300 CP si 600 Nm benzinar happy
Cat despre plecarea la fel nu am avut asa multe harburi (sute de modele) pe mana benzina sa stiu daca e ca la diesel cel putin cele pe care eu le-am condus erau in special benzinar simplu aspirat si nu pleaca doar din ambreiaj.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De ce, te-ai abonat la condus prost? thinking
Dieselul meu pleaca la fel ca un benzinar, adica se opreste, mai ales daca e AC-ul pornit. Si nu e un motor micut.
BMW e36 cu motorul 1.6 pleaca lejer la relanti.
In principiu orice motor cu ECU, va pleca la relanti, daca nu-i trantesti sarcina brusc, ca un incepator. Pentru ca ECU vede turatia sub normal ori nevoia de cuplu, si imbogateste amestecul, adica hraneste motorul in locul tau, ca tu probabil esti foarte ocupat cu piciorul drept, in acest timp.

| StefanDrg explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Tocmai ca sunt incepator, si vreau o masina pe benzina sa-mi iau, ca motoarele diesel incep sa dispara incet incet, sau sunt taxele din ce in ce mai mari. Viitorul este hybrid, sau benzina sau full electric. Momentan am un golf 5 1.9 diesel cu turbina, tdi adica. Am permisul din luna iunie, l-am luat din prima incercare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru StefanDrg):

Ia o caroserie mică, dacă vrei să plece ușor. Astra H hatch, cu motor 1.6 se conducea foarte ușor. Țin minte pe la 16 ani, că am condus una, am dat cu spatele în pantă, se conducea foarte ușor.
Skoda Rapid 1.0 TSI se mișcă greu la turatie mica, dar 1.4 tsi ar putea fi ceva mai agilă.
Golf 4/5 1.4 16v erau foarte proaste la plecarea de pe loc, intervenea o problemă la clapeta de accelerație, și întrerupeau nasol; plus că motoarele alea erau în general slabe la cuplu.