| Num3Ascuns a întrebat:

Funda! Am o intrebare pentru cei mai experti.Care motor este mai bun? Intre 2 motoare de aceesi capacitate, care motor este mai bun, unul in care pistonul are o cursa mai lunga sau in unul cu o cursa scurta? Care are mai multa putere care are mai multi Nm? Amintitiva ambele au aceeasi capacitate.

5 răspunsuri:
| TipulVerde a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun, dar parerea mea este ca unul cu o cursa mai lunga are nevoie de mai multa energie. O cursa mai lunga inseamna si mai multa energie la iesire. Dar nu cred ca asta-i cel mai important, cred ca conteaza mai mult echilibrul dintre pistoane si arbore. Logic ar fi cel cu cursa mai lunga dar n-am lucrat vreodata la BMW sa-ti zic big grin

| CybeRAthlete a răspuns:

Cuplul mai puternic il au cele cu pistonul cu o cursa scurta, cat despre putere, nu stiu ce sa zic.
bafta

| dragos12 a răspuns:

Mai lunga

| besche a răspuns:

Cel care are cursa scurta, are si turatia mai mare, deci e mai rapida masina. Cel cu cursa lunga e ceva mai lent, dar este mai fiabil.

| clauss a răspuns:

Care lovitura e mai puternica, cea care pleaca pumnul de la un metru, s au cea care pleaca de la 10 cm? si care ajunge primul, cam asta e ideea, ai inteles acum?