| Robo97 a întrebat:

(Funda) Dintre o masina cu 800cc si 54CP si aceeasi masina numai ca avand 600cc si 64CP care merge mai repede si care e buna pentru drumuri mai lungi cu viteza mai mare daca imi poate spune cineva dau funda multumesc. a inca ceva masinile au viteza max de 140 sau 160 daca sa zicem ca merg vreo 600km pana undeva si merg numai cu 120-140 care e mai buna pentru acest lucru care rezista mai bine?

5 răspunsuri:
| Lupan7 a răspuns:

Desigur ca masina mai buna si ma irapida este cea care are mai multi CP. Sanatate

| bogdytzu a răspuns:

Cea de 800 trage mai bine. cea de 600 e turata putin mai mult dar ca comparatie nu e chiar mare diferenta intre ele.

| andrey2012 a răspuns:

Pai cea cu mai multi cai putere merge si trage mai bine insa de rezistat, depinde in ce stare sunt piesele motorului.La un drum lung este foarte important sa iti functioneze bine radiatorul si instalatia de racire a motorului pentru ca de obicei multe masini se confrunta cu aceasta problema la un drum lung...se supraincalzesc.Bafta!

| nelu70 a răspuns:

Mare diferenta nu e intre ele dar iti recomand cea de 800cmc chiar daca are mai putini cai(pentru viteza care o vrei tu cea de 600cmc este mai turata si consumul este mai mare(caii trebuie sa mananc e ca sa traga).

| razzvan27 a răspuns:

Sa tii un motor de 800cmc la 140 atat timp e...cam nasol pentru el big grin.inseamna sa il tii turat la 4000-4500 timp de vreo 4 ore.eu nu ti-as recomanda treaba asta big grin o sa ii sara pistoanele pe toba.plus ca in Romania n-ai cum sa il tii atat pentru ca n-ai unde big grin eu as alege motorul de 800cmc dinre cele doua.