| gtr2rr3 a întrebat:

Funda!
Mă interesează un hatchback cu ținută bună de drum, să se țină bină și în care să am încredere când fac o depășire. Până in 5000euro și pana in 2000/2200cmc, de preferat diesel.
Eu dețin mașini de clasă mare si aș avea nevoie de una mai mică și fâșneață.
Multumesc!

M-am gândit la BMW 120d 163cp despre care nu știu prea multe sau 123d 204cp care este destul de lăudat doar ca nu mă încadrez cu bugetul.
După achiziție probabil va urma și un soft, dar dacă mașina ofera destul renunt la idee.
Alte sugestii?

5 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut, pentru ce cerinte ai tu cred ca acel BMW este cel mai ok. Motoarele VW/Audi 2.0 TDI PD 170 din perioada aia sunt cam problematice.Alta varianta ce o vad e opel astra 1.9 CDTI dar si acela mi se pare un motor problematic rau. 1.9 tdi ce e ok gasesti doar cu 105cp din pacate. Asa ca prin eliminare ramane doar 2.0 de la BMW.Cred ca un 120D 163cp e perfect pentru ce ai tu nevoie.

| gtr2rr3 explică (pentru ClaudiuM1997):

1.9tdi 105cp (genial, mai ales la consum) poate cu soft ar fi ceva mai fâșneț dar sincer Golf-ul mi se pare urâțel...

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru gtr2rr3):

Din fericire gasesti acest motor si pe Seat Leon 2, Skoda octavia 2 si Audi A3 2 usi/ 4 usi... toate au nume diferite cu alta sigla dar toate sunt golf 5 defapt.Personal un Leon 2 arata super si sportiv.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru gtr2rr3):

Pana nu uit, 1.9 TDI BXE sa nu iti iei fiindca are o problema din fabrica si exista sanse sa iti zboare biela prin blocul motor. Evident nu toate au patit asta dar se poate intampla.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ti-as recomanda un audi a3 2005-2009 sau un vw golf 5.