| Risteaioan63 a întrebat:

Gin Germania pana în România cu mașina personala în ce țări trebuie sa cumpăr vinieta? În fiecare țară? Gen dacă trec prin Cehia, Bratislava, și Ungaria, trebuie sa cumpăr pentru toate? Sau doar pentru Cehia și Ungaria?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru fiecare in parte. Vezi sa nu te ratacesti pe acolo, că Bratislava nu e țară. Este oraș, capitala Slovaciei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bratislava nu e tara, in Slovacia in schimb da.

| mihai69 a răspuns:

Cehia, Slovacia și Ungaria au autostrăzi cu taxă. Deci trebuie să cumperi viniete. La unguri știu că acum se poate și online. La restul nu am habar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, trebuie sa cumperi pentru toate.

| gabicoo a răspuns:

Bratislava nu este țară.

| Korkodeln a răspuns:

Poti lua onlinei, unele sunt "electronice" adica iti trimit un cod prin mail, altele insa sunt stickere de lipit pe parbriz care vin prin posta.
Iti faci traseul pe Google Maps sau navigator, vezi prin ce tari treci si le poti lua pe toate de aici:

https://www.roviniete.ro/ro/rovinieta

Mai sunt si la unele benzinarii de la intrarea in tara respectiva, dar poti sa te frigi destul de urat, prima oara nu mi-am luat online si cand am vrut de doua saptamani, benzinarul austriac mi-a zis ca nu are decat de 6 luni sau mai mult, ca ce poti face, esti deja intrat si te sparg austriecii la amenzi daca n-ai.
Lectie invatata, acum le iau in avans si care e de lipit o lipesc, care e "electronica" am codul la mine pe telefon (ungurii te mai intreaba cand vad numere straine, desi verificarea se face automat online, dar daca pot sa jumuleasca un fazan roman, de ce nu;).