| benga94 a întrebat:

Golf 4 14 16 v
o las cu frana de mana trasa si in treapta 1
vin dimineata apas ambrej dau pe liber
bag cheia in contact las sa isi faca treaba pe acolo
dupa care apas ambreajul si invart cheia
da sa porneasca si ca si cum tuseste de vreo 2 ori si se opreste
la a 2 cheie porneste imediat bine
dupa care opresc de cate ori vreau si porneste imediat
problema e doar la prima cheie
nu mar deranja asta doar ca mi-e frica sa nu avanseze
ce credeti ca ar fi cauza acestei probleme?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa ce porneste, tremura?
Urmareste turatia la relanti, cand porneste la rece. Daca nu urca singura peste 1000rpm dupa ce dai cheie, inseamna ca socul automat nu functioneaza, si din cauza lui nu porneste corect.
De la aprindere nu pot fi decat bujiile, restul componentelor isi manifesta defectele la cald, nu la rece.
Daca nu sunt bujiile sau socul automat, probabil e o problema din alimentare. Verifici cu furtunasul de tur de la motor scos, daca atunci cand pui contactul dupa ce masina a stationat, vine benzina imediat ce pui contactul, sau nu. Normal ar fi sa apara un jet foarte puternic, in cateva secunde dupa ce pui contactul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Inseamna ca motorul nu mai e la prima tinerete.

| funnnyman32 a răspuns:

Salut! Din cauza neincrederii tale in masina se intampla chestia asta.
Nu trebuie sa te gandesti la altceva, decat la masina cand esti sa conduci, lasi toate gandurile si te concentrezi asupra masinii, bafta!