| KNST a întrebat:

Golf 4 Variant, 2004. Ieri am luat o groapa "fantastica" la intrarea in Timisul de Sus. Din reflex, am franat, dar era prea tarziu. Faza este ca mi-a ramas aprins martorul ESP. Faza este ciudata: daca plec de pe loc, fara sa ating pedala de frana, martorul nu apare (contact cheie, cu ambreiaj apasat). Daca pornesc cu ambreiaj si pedala de frana apasata (parcarea este in rampa), pac, martorul apare pe bord. Asta am constatat dupa cateva verificari. Am cautat pe forumuri, dar parerile sunt impartite. O duc, sau nu, la service? Orice raspuns cat de cat tehnic este apreciat. Multam! P.S. Am un Golf 4, Variant, 2004.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Cel mai probabil un senzor de ABS s-o fi deplasat din poziția lui și nu mai dă corect informații la calculatorul de bord.
O vizită la service nu strică.

| KNST explică (pentru mihai69):

Bagata la probe, in service. S-a rezolvat.winking

| KNST explică (pentru mihai69):

Am uitat sa-ti spun care era buba (sa afle si altii): switch-ul pedalei de frana ramasese blocat. Tipul de la service a fost baiat galant si mi-a luat doar 20 RON. Chiar mi-a aratat cum ajung la switch, daca se mai intampla. Ce mai, una peste alta, am scapat doar cu cheltuiala pe niste beri bune. happy