| bogdanstefan12234 a întrebat:

Am un Passat 2.0 tdi,am urmatoarea problema:de ceva vreme nu imi mai merge sa activez pilotul automatsad
Mentionez ca mai am o problema adica, filtrul de particule care este infundat, insa nu la maxim.Sa nu mearga pilotul automat din cauza filtrului? ce ar putea sa fie?
Si ca tot veni vorba de filtru de particule,am fost la service la vw,au bagat niste solutii in filtru a iesit multa cenusa,mentionez ca l-au demontat de pe masina,de ceva timp accelerez mai puternic si am mers cu ea in ture sa vad daca se mai desfunda, rezultatul a fost dezamagitor, doar un pic s-a desfundat.
Mai exista sanse sa-l desfund? cum? sau trebuie sa il schimb? nu am 1000 de euro sa il schimb in acest moment.Sa il inlocuiesc cu unu la mana a2a? Filtrul asta mi-a mancat zilelesad
P.S. sunt din Constanta, daca stiti vreun service bun unde sa-l curat?
Multumesc pentru intelegere!happy

3 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

Salut! Filtru de particule se desfunda practic fierbandu-l in soda caustica. Unele service-uri fac asta. Daca ai martorul pornit al fitrului atunci motorul este in safe mode oarecum, nu dezvolta mai mult de 60 de cp. Probabil de asta nu-ti merge nici pilotul automat.

| raduloveu a răspuns:

Calca frana si vezi daca se aprinde becu stop daca nu inseamna ca ai senzorul din pedala de frana defect eu am bmw e46 diesel 2.0 si nu imi mergea pilotul automat din cauza asta

| bogdanstefan12234 explică (pentru raduloveu):

Am calcat frana si nu imi apare becu stop, cred ca e de la senzor asa ma gandeam si eu.O sa ma duc la un service sa se uite baietii.