| anonim238907 a întrebat:

Hello TPU.
Am nevoie de ajutor, vreau sa ma auc de Motocross si nu prea stiu de ce am nevoie. Nu am mai avut Motor niciodata (deci... incepator) Am 15 ani, 1, 75 inaltime si 60-65kg
Si intrebarile mele ar fi urmatoarele:
Ce echimpament imi trebuie?
Ce motor ii recomandati? (nu foarte scump, dar nici sa imi iau teapa.)
Imi trebuie permis?
Daca da, sunt cross-uri care sa nu imi trebuiasca permis? (Doar pentru curse)
La ce bani ma duce sa imi cumpar echipamentul?(Aproximativ)
Un cross are ceas de kilometraj?

Funda happy

Răspuns Câştigător
| CaNdrEaMIhaiTzA a răspuns:

La concursuri nu cred ca ai nevoie de carnet, si poti lua un moto mai mare atunciwinking
Poti concura de pe la 5 ani, doar concursuri sa fie. Funda? big grin

3 răspunsuri:
| CaNdrEaMIhaiTzA a răspuns:

Ai nevoie de echipament, care costa in jur de 2000 de lei.
Ai nevoie de carnet, care se face la 16 ani pentru motoare de 50 cmc, si la 18 ani pentru motoare pana in 125 cmc.
Un motor bun de 50 cmc te costa in jur de 2000-3000 de lei, iar in banii astia poti gasi ceva gen yamaha, honda, aprilia etc. (cu tot cu kilometraj)
P.s. Te duce pe oriunde un motor de 50 cmc in 6 trepte.winking
Funda? smug

| anonim238907 explică (pentru CaNdrEaMIhaiTzA):

Imi trebuie carnet dar pentru a merge cu el pe sosea? sau imi trebuie carnet si ca sa particip la curse cu el? (curse la juniori incepatori bineinteles)

| anonim238907 explică (pentru anonim238907):

Saaau... o intrebare mai buna ar fi:
Care varsta la care pot participa la Cross fara carnet? Pot de acum de la 15 ani?
Am inceput sa strang bani de Cross, echipament si lucruri de baza si trebuie sa ma documetez...

| CaNdrEaMIhaiTzA a răspuns (pentru anonim238907):

La concursuri nu cred ca ai nevoie de carnet, si poti lua un moto mai mare atunciwinking
Poti concura de pe la 5 ani, doar concursuri sa fie. Funda? big grin