| JustMeForever3 a întrebat:

as vrea sa ma inscriu la scoala de soferi doar ca port ochelari de distanta.Cum credeti ca as putea sa fentez astfel incat medicul sa nu se prinda ca am ochelari sau sa il conving macar, nu de alta dar nu vreau sa imi apara in permis ca port ochelari pentru ca nu imi place.Multumesc

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce spanac te deranjeaza ca o sa scrie pe permis ca porti ochelari? serios acu?

| JustMeForever3 explică (pentru suntserios):

Pai ma deranjeaza ca daca ma opreste politia si vede ca nu i port o sa imi dea amenda

| suntserios a răspuns (pentru JustMeForever3):

Pai de ce spanacu masii sa nu ii porti daca esti chior? de ce ai vrea sa conduci daca nu esti capabil din punct vedere medical? Ai impresia ca e un joc in curtea scolii condusul si ca o sa rada restul soferilor de tine ca porti ochelari?

| JustMeForever3 explică (pentru suntserios):

Nu,dar am dioptri foarte mici si plus de asta ma si deranjeaza adica ma incomodeaza

| Sofer a răspuns:

Te duci cu ochelari cand faci fisa medicala te verifica daca vezi si mentioneaza "cu ochelari" pe fisa. Si la sala cand faci poza de permis mie mi-au zis fara ochelari ca se reflecta ceva in lentile si poza sa iese perfect. Si pe permis nu e mentionat nimic ca port ochelari.

| JustMeForever3 explică (pentru Sofer):

Chiar daca imi face poza fara ochelari pe permis ii mentionat daca porti sau nu ochelari, cel putin pe astea noi

| Sofer a răspuns (pentru JustMeForever3):

Eu permisul l-am luat la sfarsitul anului 2014 acum nu stiu daca s-a facut modificari. Si pe niciun permis nu apare nicio persoana cu ochelari. Daca ai probleme de vedere e recomandat sa te duci la acel medic unde faci fisa medicala. Te poate pune la panou sa vada daca vezi literele sau te pune sa vezi cifre de pe foaie de genul http://2.bp.blogspot.com/......tcolo.jpg.

| TrăieşteClipa a răspuns:

O sa-ti creasca miopia daca nu-i porti permanent.
Daca e un medic bun isi da seama dintr-o privire.

| KillaNoFilla a răspuns:

Il rogi pe medic sa te treca fara ochelari chiar daca e clar ca ai nevoie, ca incaz ca te intreaba cineva, ii spuni ca problema a aparut dupa control(nu o sa te intrebe nimeni) ca tu vrei sa fi fara ochelari in poza(ii spuni toata palavrageala asta, medicului).

| suntserios a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Si ce medic intreg la cap falsifica un document ca se milogeste unul la el?

Si in poza de permis oricum nu apari cu ochelari

| KillaNoFilla a răspuns (pentru suntserios):

Medicul nu risca nimic, nu se filmeaza cand se face controlul.Nu falsifica nimic pentru ca nu se controleaza.

| suntserios a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Vezi poate intr-o zi iti rupe picioarele pe trecerea de pietoni fix un gigelus din asta care e prea cool sa poarte el ochelari la volan... si atunci ai sa regreti ca dadeai sfaturi din astea de cacao

| KillaNoFilla a răspuns (pentru suntserios):

Evident ca o sa poarte daca nu vede doar nu e nebun sa conduca si sa faca accidente si sa plateasca apoi pentru ele.Ca scrie pe buletin cu sau fara ochelari, nu cred ca o sa-l motiveze sa-i poarte sau nu.

Pe el il deranjeaza, un lucru banal care nu are nici o importanta(ca scrie sau nu ca ai ochelari) nu inseamna ca nu o sa-i poarte.

| albul96 a răspuns:

Tot normal, ei nici nu controleaza miopia sau dioptria.....doar inversarea culotilor. Probabil n-o dai in balta la acest capitol, succes big grin

| suntserios a răspuns (pentru albul96):

Ei hai cum sa nu controleze miopia... fii serios?