| Panteraa a întrebat:

Cartea cu noul cod rutier si legistaltia pe 2016 apare anul acesta sau doar la anul?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista un nou cod rutier inca. Codul rutier actual este OUG 195/2002, rep. in 2006, este drept cu destule modificari si completari ulterioare.
Carti de legislatie rutiera apar in fiecare an, dar toate sunt numai cu legislatia rutiera in vigoare la data aparitiei cartii.
Parerea mea este ca nici nu este nevoie de carti, important este sa studiezi legislatia rutiera, in principal OUG 195/2002, Regulamentul de aplicare, aprobat prin HG 1391/2006 si Ordinum MAI nr.268/2010, toate cu md. si compl. ulterioare, le gasesti actualizate pe site-ul oficial al Directiei de permise..., drpciv.ro.