| GicuGagicu a întrebat:

Imi doresc foarte mult sa ma angajez intr-un service auto insa nu stiu ce sa aleg. mecanic sau vopsitor? astept pareri, recomandari...va multumesc

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai lucrurile stau in felul urmator:
-Mecanic auto: Mai multi bani, munca mai grea, iarna ai ocazia sa lucrezi in frig daca nu e bine incalzita hala, te muradaresti pe maini mereu, trebuie sa inveti si sa te perfectionezi in permanenta daca vrei sa fi bun.
- Vopsitor auto: De cele mai multe ori lucrezi la temperaturi foarte placute fiindca trebuie sa fie temperatura constanta in cabina de vopsit, lucrezi in mediu cu noxe si desii esti protejat risti sa iti afecteze sanatatea dupa o anumita perioada de timp daca nu ai masti bune si ai jeguri chinezesti, bani mai putini dar munca foarte lejera si foarte usoara, nu prea iese spaga. Trebuie sa ai grija cu meseria de vopsitor, deoarece mai nimeni nu angajeaza decat vopsitor auto, ci angajeaza tinichigiu vopsitor adica faci si tinichigerie si vopsesti!

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt meserii foarte cautate la ora actuala, poti sa castigi foarte bine daca esti un bun profesionist si iti place ceea ce faci. Ambele meserii au avantaje si desavantaje,vopsitorul lucreaza intr-un mediu cu noxe iar mecanicul auto are ocazia sa fie murdar pe maini mai tot timpul. Oricum eu as opta pentru meseria de mecanic auto pentru ca satisfactiile sunt mai mari si mainile fac minuni incat poti fi comparat cu un medic in domeniu, aduni niste fiare si le dai viata, vine omul necajit si pleaca fericit.

| a1doru a răspuns:

Mecanica e o stiinta, vopsitul o arta.depinde ce inclinatii ai.

| Neculae a răspuns:

Mecanic ai mai multi bani si e mai super

| maryellen91 a răspuns:

Eu as alege vopsitor pentru ca imi place mirosul de vopsea si diluant dar si cel de benzina...

| GicuGagicu explică:

Va multumesc f mult pentru raspunsuri. in continuare vreau sa adaug ca stiu f bine exact ce face si mecanicul si vopsitorul pentru ca am lucrat la o companie care distribuia consumabile atat pentru una cat si pentru cealalta. M-ar interesa si parerea cuiva care lucreaza sau a lucrat in domeniu.

| LXandro a răspuns:

Vopsitor. Si poti deveni dealer autorizat de capitonaje polimerice Speedliner! :P
http://www.speedlinerromania.ro/

Răspuns utilizator avertizat
| vic123 a răspuns:

Cat castiga un mecanic auto cu experienta, si un vopsitor tinichigiu cu experienta asa cu aproximare