| AlexSalutir a întrebat:

In cat timp se pot verifica injectoarele și daca se poate face diferența ușor între unul nou și unul curățat? "Ford focus 1.6 diesel" sunt care spun că le schimba când de fapt doar le curată... Dau funda!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt curatate bine, nici la injectoare, nici la bujii nu prea se poate observa diferenta (fata de nou).
Normal, ele se schimba doar in caz de uzura de nefunctionalitate in stare curatata (pentru asta trebuie mult timp de functionare, chiar mai multi ani, in functie de durata de folosire efectiva).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In cat timp? Pai depinde ce vrei sa afli.
Pulverizarea se afla doar dupa demontare si proba pe banc.
Daca functioneaza sau nu, afli in vreo 30 de minute, facand test de masurare a cantitatii de retur.
Diferenta dintre inlocuire si curatare o face factura.
Dar mare atentie: in comert ti se livreaza injector "nou" cu gaj, adica iti cer piesa veche la schimb, ca sa iti reduca din pret. Alea sunt de fapt injectoare reconditionate, nu noi.
Eu consider mai buna o reconditionare sub ochii tai, in atelier autorizat, decat o piesa "noua".
Iar daca motorul cere codarea injectoarelor (cum este in cazul motoarelor 1.8 TDCI cu injectie Delphi), ar fi obligatorie generarea unui nou cod, bagand injectorul intr-o masina de analiza, pe care sincer am vazut-o doar in fabrica Delphi, dar ar trebui sa o aiba orice atelier (autorizat) de reconditionare a injectoarelor.
Acele masinarii inregistreaza exact ce cantitate de motorina injecteaza noua duza in anumite intervaluri de timp si presiune, si genereaza un cod care sa ajute motorul sa adapteze semnalul pe care i-l da, la rezultatul injectiei.
Daca pui cod gresit, motorul nu va mai fi la fel de eficient.