| Florentin_6875 a întrebat:

In ce consta atestatul pentru scuter de 49 cm3? Adica nu mai inteleg pentru ca unii spun ca trebuie si un curs de legitalite, astept un raspuns bun! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de nici un atestat(de altfel nu stiu ce intelegi tu prin atestat) ci de un certificat de absolvire a cursului de legislatie rutiera, asa este prevazut in Regulamentul de aplicare a OUG nr.195/2002, art.160, alin.2 si 161, alin.2, citez:
"ART.160.(2) Persoanele care nu poseda permis de conducere pot conduce mopede pe drumurile publice numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de legislatie rutiera in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de autovehicule.
ART. 161.(2) Pe timpul circulatiei pe drumurile publice, conducatorii de biciclete sunt obligati sa aiba asupra lor actul de identitate, iar conducatorii de mopede sunt obligati sa aiba, in plus, certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera si certificatul de inregistrare a vehiculului." Numai bine!

1 răspuns:
| Florentin_6875 explică:

Multumes, m-ai lamurit acum am inteles si eu.