| RaduCRZ a întrebat:

In momentul de fata pe masina am radio, cu o antena care nu vrea sa se deschida pana la capat si imi face probleme cu semnalul pe unele posturi.Am inteles ca pot sa cumpar un dispozitiv ce se conecteaza la jack-ul de bricheta si cu un stick cu muzica sa am ce asculta.

Aveti idee cum se numeste dispozitivul si cat ma costa?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se numeste Modulator FM, si costa de la 10 lei in sus. Gasesti bune pe la 20-30 de lei.
Din proprie experienta iti recomand sa alegi un model cat mai simplu, care nu afiseaza decat frecventa pe care emite. Cele cu ecran complex, care afiseaza numarul si titlul melodiei, numarul de fisiere si asa mai departe, se aud prost, din cauza consumului mai mare pentru ecran.
La calitatea sunetului contribuie putin si stick-ul. Eu am in masina un mp3 cu mufa USB, si se aude un mic zgomot de fundal, care difera de la un stick la altul, iar cu card nu se mai aude.
Asa arata modulatorul pe care l-am avut eu, si se aizea superb http://www.byzzyshop.ro/? product=mp3-fm-modulator-afisaj-lcdtelecomanda

2 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Se numeste modulator FM dar nu sfatuiesc nici pe cel mai aprig dusman al meu sa-si ia asa ceva. Sunt tooate niste gunoiae care nu se aud sau se aud mai rau decat un radio fara antena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am radio cd cu intrare pentru usb.
Se aude bine.Bine ca un mp3.
Cu CD-ul este alta poveste.Incepe sa semene a muzica.
Pocnitorile alea numite modulatoare poti sa le arunci.Au un convertizor digital analog de toata jena plus inca doua conversii in plus modulare fm plus demodulare.
Cumparati un radio care are intrare usb si ai rezolvat toate problemele.