| MariaShk1 a întrebat:

Iti poate lua politia permisul pentru neacordare de prioritate de dreapta? Acum cateva zile am facut accident cu cineva, intr-o intersectia cand am virat stanga, nu m-am asigurat si nu am dat prioritate de dreapta. Nu au fost victime, doar masinile lovite in partea din față. Am facut amiabila cu celalalt sofer. Daca chema politia, riscam sa imi ia permisul? multumesc

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cat de blonda esti, de nu cunosti nici macar "partea aia" a legislatiei?
Pentru neacordare de prioritate se retine pe loc permisul. Aici intra trecutul pe rosu, neacordarea de prioritate altei masini chiar si fara accident, ne-opritul la trecerea de pietoni, si altele.
Esti genul de "sofer" (incurcator de trafic) care merge acasa cu amenda de 800 lei si dosar penal, ca n-a stiut legislatia.