| xRaffy a întrebat:

La motoare de exemplu 1.6 1.8 2.0 benzina aspirat cu cutie manuala, daca pe un drum drept lași mașina pe liber(N) având 100 kmh viteza și lăsând sa meargă asa parcurgând o distanta destul de mare pana scade la 60 kmh. Se face vreo economie de carburant într-un fel? Sau mai eficient e sa fi în turație 3000 rpm în treapta 4-5 având ceva cuplu și doar sa pisti puțin din pedala sa își mențină viteza. Exclus pilot automat.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu faci nici o economie,pentru ca la un mom dat va trebuie sa accelerezi iar si atunci va consuma mai mult,orice incetirire a masinii,urmata de accelerare face consumul sa creasca,sau cat mai multe picioru pe frane exact aceiasi situatie.
Este de fapt ca si cum ai frana,cand franezi reduci viteza,nu opresti de cele mai multe ori,ca urmare va trebuie iar sa accelerezi si atunci consumul este cel mai mare.
Acum sa afli sigur, ar trebuie sa stii ce distanta merge masina in neutru, apoi din mom accelerari pana cand masina ajunge iar la momentu cand ai decuplat, trebuie sa afli la fiecare moment cata benzina consumi.
Dar eu cred ca nu faci nici o economie.Ce spui tu poti face la orice masina si la aia cu transmisie automata.
Masina odata in miscare si mentinuta o anume viteza va consuma putin, poti vedea asta la o masina care iti indica la bord consumul, poti vedea si cat consuma atunci cand incetinesti urmata apoi de accelerare.
Masina in miscare este ajutata si de inertia ei.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe liber motorul consuma
in frana de motor nu consuma

| xRaffy explică (pentru suntserios):

Deci e inutil mersul în (N).

| suntserios a răspuns (pentru xRaffy):

Nu doar ca e inutil dar e si periculos

| xRaffy explică (pentru suntserios):

Sunt pățit. Când am vrut sa franez de urgenta am oprit mult mai târziu.

| crysty1222 a răspuns:

Daca masina e pe liber sau neutru(N), cutia de viteze e decuplata de motor, deci motorul o sa mearga la relanti in momentul ala, asa ca o sa consume, nu foarte mult, dar consuma. Sau poti folosi frana de motor daca vrei sa nu-ti consume.