| elvis656 a întrebat:

La o mașină Kia Sorento 2. 5crdi am rămas fără motorina, astfel oprindu-se in mers. In momentul opririi s-a auzit un țăcănit, dupa alimentare și amorsare nu reușesc să o pornesc, un sfat?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu exact ce tehnologie are motorul ala, dar probabil este CR.
Oricum, pentru repornirea unui diesel care a ramas fara motorina, e bine sa ai un mecanic care stie ce face, ca sa amorseze instalatia si sa "o chinuie" putin, cu trucuri de pornire.
Altfel, din injectoare blocate, s-ar putea sa ajungi mai departe, la pompa de inalte 'dusa', si injectoare infundate cu span.

| DontActLikeMe a răspuns:

Cel mai probabil este pompa de combustibil. Trebuie sa mergi cu ea la un service si sa o pui pe tester.