| StefanDrg a întrebat:

La un salariu de 1950 lei net si tichete de masa in valoare de 460 lei pe luna, imi pot permite sa detin o masina? Mi-ar ajunge banii sa am o masina?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salariul e irelevant, cat timp nu precizezi cheltuielile. Daca nu platesti pentru locuinta (rate ori chirie), te descurci cu o masina simpla, gen Logan, Focus, Corsa, Astra, Polo, Clio, Megane, cumparat la mana a doua, gata inmatriculat.
Important este sa alegi modelul si masina in sine, alaturi de cineva priceput. Si vezi ca sunt multi "priceputi" care debiteaza doar prostii. Ii recunosti dupa recomandarea clasica "un VAG 1.9 TDI ca e fiabil". Fugi de VAG si de specialistii care le recomanda, sunt masini slabe/costisitoare. Traiesc de pe urma naivilor cu VAG, stiu ce vorbesc. Mereu au ceva scump de schimbat, ei aglomereaza service-urile.

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai bani sa-ti cumperi o masina, atunci probabil o vei putea si tine (cel putin in parcare sau in garaj). big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce mașina cât mergi cu ea și cum vrei sa o întreții.

| sierra1 a răspuns:

Mănânci 2-3 luni doar covrigi cu susan și - voila - ai resursele asigurate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să o cumperi sau să o folosești? La ce o folosești, la deplasări în oraș, în weekend, în concedii?

| Frank51 a răspuns:

Da, dar chinuit.

| Sofer a răspuns:

150 lei itp/an
Impozit 180 lei/an/motor 2.0
130 lei rovinieta/an
Rca 700-800 lei an/proprietar vârsta 51 ani. Acestea vor fi costurile anuale sa deții o mașină.
Sa ai buget pentru o mașină de 3000 euro minim ca să iei mașina bună. Dacă nu ai niciun ban strâns e mai greu sa strângi. Te limitezi sa incerci sa pui deoparte pe luna câte 500 lei. Intr-un an vei strânge 6000 lei. Mai ceri de la părinți si vei reuși sa iti iei o mașină.

| Lukasssz a răspuns:

Da, un Matiz.

| siriusblack98 a răspuns:

Sunt alții cu salariu minim și tot au un logan acolo de ani de zile. Deci se poate.

| dinaprilie a răspuns:

Cica acum rcaul pentru soferi incepatori este peste 1500 lei pe an, rovinieta inca vreo 400 lei pe an. Cu un litru de combistibil mergi in jur de 15 km. Impozit la masina cam 100 lei. Si na, mai sunt si altele dar sa zicem ca pornesti cel putin cu astea.

| suntserios a răspuns (pentru dinaprilie):

De ce l ar costa rovignieta 400lei când ea e doar 130?

| dinaprilie a răspuns (pentru suntserios):

Probabil..cred ca masina inscrisa pe firma plateste 400 lei sau peste.

| suntserios a răspuns (pentru dinaprilie):

Unde scrie că rovignieta pentru persoane juridice e mai scumpă și cât e exact? Și de ce am discutat de persoane juridice când nu e cazul?

| dinaprilie a răspuns (pentru suntserios):

Ok.o sa merg sa-mi tai un deget si sa-mi cos o ureche. Este mai bine pentru tine asa?

| suntserios a răspuns (pentru dinaprilie):

Pentru mine e indiferent. Da ziceam și eu așa, daca îi răspunzi ceva unui om da i informații corecte. Că nu a pus întrebarea că să îi zică fiecăreia niste cifre care ii trec prin cap

| dinaprilie a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca il duce si pe el capul cat de cat ca dupa ce primeste un soi de informatii sa le si verifice. Banuiesc ca si tu faci la fel, nu-i asa?

| StefanDrg explică (pentru dinaprilie):

Nu sunt sofer incepator. Am permisul de aproape 2 ani

| dinaprilie a răspuns (pentru StefanDrg):

Daca nu ai mai avut masina cu asigurare pe numele tau esti ca si un incepator pentru ei, adica nu ai vechime in asigurari bineinteles si fara daune. Ai destule i formatii de pe aici. Mergi si aduna-ti costurile si verifica-ti beneficiile. Daca da bine pentru tine fa ce vrei. Sunt banii tai si traiesti in capitalism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mașină de spălat.

Chelului tichie de mărgăritar ii trebuia.

| Alexandru250201 a răspuns:

Poti, dar nu poti sa si ai pretentii la o masina scumpa

| StefanDrg explică:

Nu sunt sofer incepator. Nu sunt persoana juridica.

| AlbertoO2001 a răspuns:

Dar unde lucrezi de ai acestai salariu poate a-și vrea sa ma interesez și eu