| JusTPauL a întrebat:

La viraje bruste in sensuri, se aude ceva pocnind pe partea dreapta spate...se poate sa vina de la planetara daca e tractiune spate? si care ar fi posibilele probleme grave care ar putea aparea daca merg mult timp asa cu ea...mecanicul a zis ca nu se vede nimic neinregula.
Suspensia e si ea mai lasata pe partea dreapta.
Sunetul se aude de candam sarit peste o denivelare destul de mare.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Posibil sa fie de la bucse sau cum se mai numesc, adica de la suspensii.Suspensia are foare multe componente, nu doar telescopu.Toate barele alea ce tin rotile fac parte din suspensie.Acele barate au bucse din cauciuc, si alea se pot crapa si la viraje la frinari pot face zgomote.De asemenea poate fi si de la telescop, mai ales ca spui e lasata masina pe o parte.Deci acele bucse se pot verifica, telescopu la fel.Acum spui de planetare,dar nu vad sa fie de acolo,mecanicu are dreptate. Daca ar fi fost planetare pe fata da puteai spune ca la viraje fac zgomote, dar planetarele de pe spate nu is schimba pozitia, daca intelegi ce zic, adica rotile nu vireaza ca pe fata, astfel incit planetarele sa isi schimbe unghiul si daca sa zic is rele sa se auda zgomot.Deci daca ar fi o planetara pe spate ar trebuie sa auzi zgomot tot timpu.Pe fata cand o planetara se duce, da se aude zgomot atunci cand virezi.Verifica acele bucse mai degraba e de acolo.Verifica fata si spatele.Nu stiu daca poti tu, trebuie sa ridici masina pe lift sa poti vedea bine daca is crapate.Ar mai fi sa verifici si rotile daca urci masina pe lif, sa misti de ele ca nu cumva sa fie un rulment ceva.Cardanu cum zic unia nu este pentru ca la fel ca si planetarele este fix, adica nusi schimba pozitia se roteste mereu la fel, ca urmare ar trebuie sa faca zgomot tot timpul si nu doar la viraje.Cam astea ar fi. Daca ai fost la mecanic ala ce mecanic e a verificat doar planetarele si gata? Pai el trebuie sa verifice toate astea nu doar cei spui tu car fi.

| untu a răspuns:

Daca mecanicul v-a spus ca este in regula, v-as sfatui sa nu mergeti cu masina asa aiurea in viteza mare si sa faceti viraje bruste, dar foarte periculoase! Mergeti cu viteza normala limitata 50-60 km/ora!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Eu am fost in doua serviceuri diferite sa le spun ca imi danseaza spatele la peste 130 km h, masina avand si tractiune integrala.
Abia la al treilea service mecanicul de acolo a zis din prima ca este vorba de doua bucse care pica mereu la acest model.
Este plina Romania de mecanici incompetenti.
Trebuie sa fugi de atelierele mari cu zeci de angajati.

| dani147 a răspuns:

S-ar putea auzi si de la planetara. Poti sa verifici si tu daca nu ai incredere in mecanic sa vezi daca crucea cardanica este dreapta. Si dupa poti sa tragi si singur concluzia. S-ar putea sa se fi si fortat si sa se fisurat undeva. Dar mai poti circula destul cu masina daca nu o fortezi...