| Iamnitchi_Mihai_1987 a întrebat:

M-am inscris la o scoala de soferi si pana acuma nu am condus in viata mea, totul e ok pana aici cand conduc si trebuie sa schimb viteza dau treptat din bucati drumul la ambreaj si eu incercand sa il dau lejer cum trebuie sa se poata schimba viteza si se opreste motorul.a mai patit vreo unu? eu incerc sa stau lejer da nu pot.ce sfaturi imi dati care a mai trecut prin asta.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Deprinderea cu ambreiajul se realizeaza in timp. Unii pot de la prima sedinta, altii dupa cateva sedinte. Pana nu termini orele de practica, nu ai voie sa te descurajezi sau sa crezi ca nu vei controla ambreiajul. Si oricui i se poate opri motorul, deci nu se considera motiv de depunctare la examen. Desigur, daca se opreste de 3-4 ori, deja ai o problema si poti fi sanctionat. Ia-o incet cu masina si incearca sa te destinzi. Nu te mananca. Ai sa ajungi sa-ti placa sa fii la volanul ei. happy

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tuturor soferilor li s-a oprit motorul cand au invatat sa conduca. miscarile ambreiajului se deprind in timp