| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Mahle sau Mann la filtre? Sau poate o firma e mai buna epep un filtru anume (de ex. Mann mai bun pe filtru de ulei și Mahle pe cel de aer). Pt Passat

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Filtrele sunt niste hartii pliate, cu mari sanse ca aceste hartii sa provina de la acelasi producator, indiferent de brand. Ca filtrele X sunt mai bune decat filtrele Y, e doar o parere a unor mecanici, de obicei cu 8 clase elementare si inca vreo 4 taraite prin liceu. Probabil daca ii intrebi ce difera de la Mahle la Mann vei constata ca habar nu au ce parametri sunt importanti la un filtru.
Cat timp alegi o marca de incredere, vei avea absolut aceeasi calitate. Marci de incredere in acest caz sunt atat cele cunoscute ca premium in orice domeniu (gen Bosch), cat si cele care echipeaza masinile din fabrica (gen Mahle, Mann, Mueller, Champion, Valeo, Mueller samd).

| sierra1 a răspuns:

Ambele sunt la fel, zero diferențe

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mann. Sunt ok toate.
Eu mai folosesc UFI, pentru ca asa veneau si din fabrica (Opelurile).
Filtrul de motorina UFI e mult mai serios la mine. Cel de la Mann e doar un carton, pe deasupra mai si curge garnitura din setul Mann.
Carcasa filtrului e UFI.
Mai auzeam pe altii cu Purflux, eu nu le-am incercat.
Mahle am demontat destul de multe, sunt un pic dubioase, parca plasticate.

| relian a răspuns:

Cele mai bune filtre is cele facute de K&N, is mai bune decat ce pun fabricantii de masini, mai bune ca cele de la Mercedes, BMW, audi etc.
Eu filtre de astea folosesc K&N acu am luat de aer pentru motor care se curata, deci il refoloeseti dupa 50 de mii de mile se curata, il speli, usuci si pui la loc.
Filtru de ulei nu se reutilizeaza, doara alea xde aer la motor, aer la cabina.
Bune mai is si Mobil1, apoi cele de la reprezentata.
Sint soferi sau oameni din astia obsedati cu masinile,care au spus clar K&N is mai bune,dar pentru masina noua folosesti filtru de la reprezentanta,pentru ca in caz de ceva la masina,si ai pus filtru de la altii pierzi garantia.
Daca masina este iesita din garantie, pui cei mai bun, asta daca iti permiti.
Bine ca filtrele astea ce zic eu nu-s mai scumpe decat Mahle, ori decat cele de la reprezentanta, is mai ieftine.
Deci daca is pe acolo fitre ce am zsi K&N incearca, si asa cand te uiti la ele vezi diferente de calitate.

| Crackman a răspuns:

Man mereu man