| Strepix a întrebat:

Merita Audi A4 B7? Dacă da, ce sa aleg dintre 1.6 Mpi si 1.9 tdi? Peste 200k km de kilometri au mașinile.
Sa aleg o Jetta în loc? La Jetta am văzut 2.0 tdi 170cp si 1.9 tdi.

9 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Un Passat b6 nu ți-ar plăcea? Sunt multe faine.

| Strepix explică (pentru Sofer):

Cica is foarte stricacioase si scumpe la piese

| Sofer a răspuns (pentru Strepix):

Depinde cum o prinzi. Daca nu a fost întreținută corect încep sa cada. Nu mi se par scumpe la piese. Doar e un vw. Nu Audi sau bmw.

| Panamax a răspuns:

200k km aveau acum 8 ani.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. 1.6 MPI mi se pare motor chiar mic pentru Audi B7. 1.9 TDI 116cp e ok pe asa caroserie. La jetta la fel e ok motorul 1.9 tdi dar si cel 1.6 mpi e ok ( masina e mai usoara decat B7 cu mult).

| Strepix explică (pentru ClaudiuM1997):

Ce părere ai de 2.0 tdi 170cp jetta? Sa rămân pe 1.9?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Strepix):

Din cate am inteles, cele de 170cp cod BMN nu au injectoare BOSCH si toate au DPF. Sunt probleme din cate am inteles la DPF pe cele 2.0 TDI PD dar si cu injectoarele. Eu zic ca ajunge 1.9 TDI 105cp pentru Romania sau ii face un stage 1 si astfel sigur ajunge. Sincer decat o Jetta 2.0 TDI PD 170cp mai bine un Seria 3 320D 163cp.

| Nimeni10 a răspuns:

Audi e mai premium fata de jetta, la jetta ai avantaj ca are pompa de ulei clasica nu ai probleme, 1.6 mpi e cam depasit.
Eu as alege 1.9 tdi, nu stiu ce sa zic, la un e90 nu te-ai uitat?

| Strepix explică (pentru Nimeni10):

Ba da, dar cică piesele si întreținerea is mai scumpe și toate au foarte mulți km.