| S3se a întrebat:

Mi-am lovit masina si usa s-a miscat putin de la loc si nu se mai poate deschide. Unde trebuie sa o duc ca sa mi-o dea jos sa o intrepte si sa o puna la loc, si cat costa?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand te duci la asigurare sau la politie sa iti dea dovada ca poti sa o repari apoi, logic, te duci la un service sa o repari. De unde vrei sa stim noi cat ajunge, poate trebuie schimbata portiera, poate trebuie revopsita, cine stie ce masina ai... oricum daca trebuie revopsita undeva la vreo 800 ron cu materiale cu manopera samd

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai asigurare casco suni asiguratorul spui ce s-a intamplat iar dupa ce iti da verdictul o duci la tinichigerie si vopsitorie auto. Daca ai asigurare normala nu le zici nimic deoarece nu ai lovit pe nimeni duci masina la T&V si costurile le suporti tu pentru repararea portierei.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru mgtow):

Nici daca nu a lovit alte masini nu i-o repara nimeni fara certificat constatator, ca e penal.

| mgtow a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Ce prostie legi de tot rasul sant la noi.

| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Nu e deloc o lege proasta, mi se pare absolut normal sa ai o autorizatie de reparatie

| mgtow a răspuns (pentru suntserios):

Normal e in caz ca te lovesti cu alta masina sau spargi zidul unei case dar daca te lovesti de un fier ruginit sau un bolovan n-ar trebui sa fie constatat pentru ca nu a facut vreo dauna materiala nimanui.

| suntserios a răspuns (pentru mgtow):

Da, si nu trebuie sa constate cineva ca te ai lovit de un bolovan si nu ai omorat pe cineva?

| mgtow a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu a fost nimeni si soferul a lovit bolovanu fara sa avarieze grav masina putand sa mearga cu ea nefacand rau nimanui nu are rost.

| mgtow a răspuns:

In caz ca ai lovit-o de alta masina trebuie sa iei legatura cu asiguratorul politia nu se mai baga ca inainte doar daca ar fi in trecere din curiozitate ar sari la intrebari.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

La tinichigerie, cu certificatul de constatare.

| S3se explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Am dovada aia, certificatul, un pret m-ar interesa

| Maioru a răspuns:

La un service la tinichigerie, pret maxim 100 ron