| fanezodo a întrebat:

Mi am lovit puțin mașina, am atins poarta. este cam zgâriată aripa și plasticul de la aripă rupt, unde aș putea rezolva problema? service-urile se ocupă cu asta?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, dupa ce-ai obtinut autorizatie de reparare de la politia rutiera.

| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fi o avarie serioasa, nu putin... si ai nevoie de autorizatie de la Politie cu poze atasate, sa poti sa o repari, ca te poti trezi acuzat ca ai avut cine stie ce accident rutier.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scoti autorizatie de reparatie de la politie, si mergi la un service ce are vopsitorie-tinichigerie.

| ninuku a răspuns:

Da se ocupa dar iti trebuie dovada de la politie. Chiar daca accidentul nu a fost intre doua masini trebuie anuntat la politie in 24 de ore de la producere. Politia iti da o dovada si cu dovada aia te duci la service. Nici un service nu iti repara masina fara acea dovada

| fanezodo explică (pentru ninuku):

Pai și nu pot merge fără? până la urmă îi zgâriată doar

| ninuku a răspuns (pentru fanezodo):

Nu cei din service nu au voie sa o repare trebuie sa ai dovada de la politie ca sa se stie ca nu a fost un accident in care au fost implicate persoane
Citeste aici: https://www.gds.ro/......a-rutiera/

| suntserios a răspuns (pentru fanezodo):

Cum dracu aveți mă unii permisul. Tu nu știi că în lege zice că nu poți repara mașină fără autorizație?

| fanezodo explică (pentru suntserios):

Până la urmă vopsesc doar aripa, ce dracu de autorizație pentru așa ceva?

| ninuku a răspuns (pentru fanezodo):

Vad ca nu intelegi ca nu conteaza ca este doar zgariata, daca nu anunti in 24 de ore la politie iti deschide dosar pena, acum tu fa ce vrei.

| fanezodo explică (pentru ninuku):

Bro acum am vorbit cu șeful de post și o zis ca nu i cazul la avarie minora, la ce dosar penal dacă i zgâriată? poate așa am cumpărat mașina… fi serios

| suntserios a răspuns (pentru ninuku):

Confunzi, nu îți deschide dosar penal dacă nu anunți

| suntserios a răspuns (pentru fanezodo):

Da, trebuie autorizație pentru așa ceva. Ce sa îți fac daca nu știi legea

| fanezodo explică (pentru suntserios):

Frate dacă am vorbiți cu poliția și o zis ca nu trebuie, adică tu știi mai bine ca ei? poate la alte daune dar nu ca am zgâriat o puțin și merg să mi dea autorizație

| suntserios a răspuns (pentru fanezodo):

Art 93 Infracţiuni şi pedepse | Ordonanţă de urgenţă 195/2002

(2) Repararea autovehiculelor, remorcilor, tramvaielor sau mopedelor avand urme de avarii, fara documentele de constatare eliberate de politia rutiera sau, dupa caz, de societatile din domeniul asigurarilor, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

Nu e vorba ca stiu eu mai bine, stie legea mai bine.
Acum e treaba ta ce faci, respecti legea pe care ar trebui sa o stii avand permis sau il asculti pe seful de post pe care il doar in c.ur de lege, ca mna, doar suntem in Romania, merge si asa nu?