| Brieezer a întrebat:

Nu mai tine frana deloc la Dacia Solenza! Se aude un fasait cand o apas, care ar putea fi problema?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La service cu ea. Poate pierzi lichid.Verifica nivelul si uita-te sub masina in dreptul rotilor, daca ai picaturi de lichid de frana.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce fasait se aude. Daca pedala e tare, cred ca e dusa membrana de la servo, de aia "nu tine", si fasaie. Daca o apesi foarte tare (aproape te ridici in picioare pe ea), o sa vezi ca tine bine.
Daca ai pedala moale, atunci pierzi lichidul, sau ai prins aer, insa fasaitul nu e din cauza asta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pierzi vacuum pe undeva.
Poate fi un furtun fisurat sau membrana de la servo defecta.
De tinut tine dar trebuie sa apesi ca la tractor.

| Klandestin a răspuns:

Du-te intreaba un mecanic nu pe TPU...
Poate pierzi lichid de frana, poate nu mai strange complet discu, poate tio ruginit axele de glisare... sau cine stie...

| Brieezer explică (pentru Klandestin):

O sa ma duc oricum, dar, doar intrebam asa...