| Shark104 a întrebat:

Nu știu ce profil sa aleg dintre electrician auto sau mecanic auto, voi ce alegeți?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De regulă, cam ce iti place sa faci.

Bula
| Bula a răspuns:

Electrician auto.
Urmeaza era masinilor electrice.

| RAY a răspuns:

Eu as alege electrician auto, de ce? Pentru că viitorul înseamnă mașini pe curent și pentru că domeniul electronicii e pasiunea mea, acum tu alegi ce îți place, sfatul meu este sa acorzi foarte multa atenție lucrului care tie îți place să faci, va fi determinant acest lucru în viața, împlinirea ta că individ va ține de ceea ce vei munci

| Violleta2022 a răspuns:

Ce-ti place tie, ca tu vei profesa meseria aia timp de 40 de ani.
Nu, mecanicii nu pot face chestii electrice fiindca este ilegal. Doar romanii sunt smecheri si o fac pe pielea lor, dar profesia de electrician se face numai dupa ce obtii o licenta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mecanicii auto stiu electrica auto, majoritatea dau clasa multor electricieni auto, cand vine vorba de partea electrica.
Electricianul auto n-are habar de mecanica.
Eu sunt tinichigiu auto dupa calificare, mecanic auto din experienta, si dau peste nas multor electricieni.
Mecanicul este baza in domeniu, de la calificarea de mecanic mergi in toate directiile, inclusiv peste electricieni.
De regula, electricienii auto sunt buni doar la gasit fire intrerupte si schimbat "carbuni" si rulmenti din electromotoare si alternatoare. In rest, sunt niste neica nimeni, nu-ti dau jos demarorul de pe masina ca "nu sunt mecanici", le dai demarorul defect pentru verificare si zic ca e bun, cand el are bendixul terminat si mai fac contact doar 2/4 perii.
Un mecanic cu drag de meserie schimba periile unui demaror/alternator la fel de bine ca un electrician, si lasa totul in urma mai curat si mai gresat decat majoritatea electricienilor.
Deci, parerea mea este ca aceste calificari nu se exclud una pe cealalta. Electricianul auto este neica-nimeni, ca infirmierele in spital, pe cand mecanicul auto poate fi si electrician.

"Specialitatea" electricianului poate ar fi automatizarile utilajelor si sistemele de incalzire auxiliare (siroco/webasto). Doar instalatiile de incalzire auxiliara, ca pe alea de racire le-au luat frigotehnistii laughing
Un mecanic este si electrician si frigotehnist cand repara un sistem de aer conditionat, verifica pe diagnoza valorile citite de senzori, conecteaza instalatia la aparatul de incarcat/vidat instalatia si vede presiunile de lucru, precum si cantitate de freon. Electricianul doar verifica daca "vine curent" la cuplajul compresorului. Niste neica nimeni, cum spuneam.

| relian a răspuns:

Mecanicii fac si chestii electrice, care se pricep.
Electrician nu prea te murdaresti, asa cum o face un mecanic, dar nici prea mult de lucru nu prea are laughing

Mai e si chestia ce iti place tie, la ce te pricepi tu mai bine.Cind faci o scoala, este bine sa mergi acolo unde te pricepi, altfel risti dupa scoala sa nu prea ai unde lucra, pentru ca nu te tine nimeni, doar pe baza ca ai tu scoala sau nu stiu ce diploma, trebuie sa si arati ca stii ceva.

| ReddY25 a răspuns:

Vezi și tu ce-ți place, ce te atrage, ce vocație ai

| Cipi1212 a răspuns:

Decizia îți aparține.

| kalasnicov22 a răspuns:

Ideal ar fi amandoua.

| ninuku a răspuns:

Bani se castiga in ambele meserii, insa ca mecanic ai mai mult de lucru dar esti tot timpul murdar, ca electrician esti mai curat dar o sa ai mai putin de lucru.

| Ianuss a răspuns:

Eu as alege auto