| thelovelyangel a întrebat:

O masina SH cati km ar trebui sa aiba pentru a fi considerata in regula? Cati km ar trebui sa aiba in functie de ani?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate sa aiba 1000 km sau 300.000 km. Conteaza cum a fost ingrijita masina

8 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

A mea din 97 are undeva la 450k km si merge ceas, conteaza cum a fost intretinuta, totusi a mea merge in forja mai mereu si totusi nu consuma ulei, nu face probleme, sunt super multumit de masina. Acum depinde si ce masina iti iei, nu toate sunt facute sa tina mult si bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci pipi pe el kilometraj.
Cunosc masini ok trecute de 300. 000km care inca sunt foarte ok, si cunosc masini cumparate de noi, care n-au ajuns la 150. 000km, si deja li s-a evaporat fiabilitatea.
Verifici masina cand o cumperi, si iti dai seama cat mai tine fara investitii. Caroseria o vezi cu ochii tai si o simti cand probezi masina, motorul si cutia in general isi arata uzura prin zgomote si comportament, nu ai cum sa zici ca e masina perfecta, si dupa 5. 000km sa ai de schimbat motorul, decat daca are cureaua de distributie terminata, sau alta problema ce tine mai mult de intretinere.
Sunt intr-adevar cazuri in care iti pusca brusc turbina (de exemplu), fara nici o avertizare, dar asta face parte din riscurile folosirii unei masini iesite din garantie. Poate fi masina ta, cumparata de noua, si sa patesti asta la 200. 000km, sau poti sa cumperi de la altul o masina cu 300. 000km, si sa nu patesti nimic.
Alta problema aparuta din senin, fara simptome in prealabil, sunt injectoarele infundate, sau pompa de injectie stricata. Aici, nu prea vorbim de kilometrajul masinii, ci de calitatea combustibilului, seriozitatea cu care s-au facut reviziile masinii, si modul in care a fost intrebuintata. Din nou, poti pati o 'boacana' de asta la 50. 000km, sau poti sa n-ai probleme nici dupa 300. 000km. Depinde cum conduci, si ce alimentezi.

| OldSoul a răspuns:

Eu am masina din 2000, cu peste 400. 000km(reali, ca in bord are 200.
000, masina fiind cumparata din Romania) si trage de rupe.
Intre schimburile de ulei nu am completat nici un gram.
Ce e drept, sunt unele chestii care nu mai sunt perfecte dupa o asemenea varsta (aici ma refer de exemplu la faptul ca centura se trage putin mai greu, si alte chestii minore) dar pe partea de motorizare/cutie de viteze nu are nici o problema.

| Sofer a răspuns:

Nu mai conteaza daca are 200.000 km sau peste 400.000 km daca a fost intretinut motorul cu ulei de calitate schimbat mai devreme o sa aiba viata lunga si sa alimentezi cu benzina/motorina buna si niciodata sa nu mergi cu becu de benzina pe rosu risti sa infuzi pompa.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Un prieten are un Opel Vivaro cu 740.000 km, nu consuma ulei si trage ok fara reparatii la motor.A cumparat-o la 200.000 din Spania.
Alt prieten si-a luat una adusa din Germania cu 190.000 de km in bord care scoate gaze pe la busonul de ulei la fel ca pe esapament.
Totul este relativ.
Km sunt manipulati odata in Germania si a doua oara in Romania.
Regula este sa inmultesti cu 4.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Era taximetrist ala cu Opel VIvaio? 740 de mii de km laughing.

| LonelyLoner92 a răspuns:

De la 1000 km in sus.

| Reveenton a răspuns:

Nu mai mult de 200.000 km.