| emoboy a întrebat:

O motocicleta de strada 250cmc are 21Cp si alta tot de 250dar de teren are 30Cp! Cum poate motocicleta de teren sa aiba mai mult?

8 răspunsuri:
| JustMe_8048 a răspuns:

Is modificate pompele de injectie.cea de strada.are 21 de cai putere (mai bine spus cai viteza)dar e logic ca nu are acceas putere ca una de teren.iar motocicleta de teren nu are acceiasi viteza cu cea de strada...is modificate motoarele.etc etc.e mult de discutat

| RaVuL a răspuns:

Normal ca cea de teren are mai mare putere fiind ca la motocicleta de teren ii trebuie totusi un teren unde sa traga motoru de exemplu daca urci pe deal cu cea de strada nu poti urca pentru ca aluneci si forta motorului nu e atat de mare incat sa traga motocicleta si pe tine pe ea dar Crossul(se mai zice si cross) poate urca pentru ca are un motor mai puternic decat cea de strada.
FUnda

| FurtunaDiesel a răspuns:

E logic. E de teren si ii trebuie putere mai mare, dar motorul este foarte prost echilibrat si cu vibratii foarte mari. In plus are toate sansele sa fie in 2 timpi!

| PoWRObert a răspuns:

Pentru ca e mai usoara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

depinde ce tip de motor e 2 timpi sau 4 timpi, are cuplu mai mare aia in 2 timpi care e posibil să fie de teren...

| guess0whoo a răspuns:

In general motocicletele de pana in 300 cc sunt in 2 timpi...si de aici diferenta de putere

| Baddboy a răspuns:

Pai este d teren.accidentat etc.
cea d viteza de sosea.nu te urci cu ea pe dealuri etc. nici nu prea poti.

| heddy10 a răspuns:

Este muuuuuuuult mai usoara