| EmilTraian95 a întrebat:

Opel Astra 1.4/1.6 sau Skoda Octavia 1.4/1.6 care are consum mai mic in oras?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia pe care o conduci mai economic

| EmilTraian95 explică (pentru suntserios):

Sa inteleg ca sunt diferente infime atat din punctul de vedere al modelului cat si din punctul de vedere al capacitatii cilindrice?

| suntserios a răspuns (pentru EmilTraian95):

Depinde de greutatea masinii, de motor daca e cu turbina sau aspirat natural samd. insa cel mai mult conteaza stilul de condus cand vb de masini cu motor de aceeasi cilindree

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Octavia 1.6 imi lua 12% in oras. E caroserie foarte grea pentru un motor de 1.6, poate la 1.8 abia e acceptabila. La 1.6 era foarte foarte slab motorizata, trebuia patinat ambreajul la fiecare plecare si dadea in nas. Abia la drum consuma acceptabil, spre 5%, insa nu erau diferente prea mari la performante fata de o Dacie 1310.
Opel Astra F de 1.4 injectie monopunct era mult peste Octavia, si sigur consuma mai putin. In Octavia la 100km/h constant cu treapta a 5-a se auzea motorul tare, ziceai ca e a 3-a, pe cand la Astra cu a 5-a la 100 abia auzeam cum suiera vantul, dar foarte putin.
Deci, dintre cele date de tine, 100% Opelul va consuma mai putin, deoarece motorizarile sunt suficiente pentru caroseria de Astra, pe cand la Octavia si 1.6 e foarte slab, merge chinuit. La 1.4 nici nu vreau sa ma gandesc, cum ziceam, caroseria de Octavia e foarte grea, e gandita pentru motoare TDI.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Octavia este o masina mai grea si mai zdravana ca Astra, cel mai probabil consuma mai mut la stiluri de condus asemanatoare.

| Radu1015 a răspuns:

Eu zic ca mai bun e o Skoda Octavia.