| anonim_4396 a întrebat:

Pareri despre Audi A4 1.8T? An injur de 2000.
M-ar interesa cat este impozitul, intretinerea, cum vi se pare motorul, etc.

Răspuns Câştigător
| sir sanjei a răspuns:

Impozitul este aproximativ 200 de lei pe an.
Motorul este destul de reusit, chiar daca unii spun ca este scumpa la intretinere, posibil ca ei sa nu stie ce inseamna un schimb de volanta cu masa dubla sau o revizie la o cutie automata la o masina de la 2008 in sus.
Consumul nu e cel mai mic(in Timisoara acest 1.8T nu prea scadea sub 11 la consum)
Daca te uiti la consum si daca impozitul ti se pare prea mare, aceasta masina nu este pentru tine.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este o masina veche de 17 ani si nu merita sa o cumperi ieftin ca sa mai bagi cel putin pe atata in reparatii.
Mai bine iti cumperi ceva mai nou (pana in 10 ani) care nu-i atat de rodata.

| Nume2 a răspuns (pentru Violleta2022):

Stiu, am un prieten care vrea sa cumpere o astfel de masina in special pentru motor si m-am gandit sa va intreb despre fiabilitatea motorului, pret piese.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nume2):

Ce dumnzeu ai face cu un motot atat de uzat, pentru ce ai cumpara asa ceva?

| Nume2 a răspuns (pentru Violleta2022):

Stiu ce nu o sa faca, nu o sa o foloseasca zi de zi laughing. E genul de om care, oricat i-ai explica ca nu e bine ceva, fix aia face laughing. Eu am intrebam cum li se pare motorul celor care l-au detinut, inca detin. Daca a fost un motor bun, fiabil si alte detalii despre masina.

| sir sanjei a răspuns (pentru Violleta2022):

Macar stii ce model de masina este? Stii de ce este capabila aceasta masina? Sau tu te uiti doar la an?
Daca nu esti pe filmul asta mai bine nu da sfaturi. Esti foarte pe langa subiect si aberezi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

O masina premiul de 17 ani? cum sa ni se para intretinerea? scumpa

| xerxes1 a răspuns:

Masina este super.Se poate tuna foarte usor pana la 210-220 cai.
Consumul este undeva pe la 8% dar depaseste si la deal si la vale orice BMW, Mercedes Audi 2.0 tdi.
Intretinerea este ceva mai ieftina decat la suratele diesel dar nu o sa auzi inauntru trepidatii si vibratii.
Acum depinde cat de intretinuta a fost.In general cine isi ia asa ceva nu o ia ca sa faca economie la carburant, deci are si bani pentru amortizoare sport, evacuare sport, frane mai puternice, turbina majorata etc.
Impozitul este 180ron pe an.
Consumabilele sunt ieftine si se gasesc peste tot.

| Nume2 a răspuns (pentru xerxes1):

Multumesc de raspns. " depaseste si la deal si la vale orice BMW " Arata-mi tu BMW sa stea in fata la Audi, mi-a placut asta laughing

| xerxes1 a răspuns (pentru Nume2):

Eu am 1.8 tfsi.
Am remapat-o.
Acum ma gandesc sa-i fac evacuarea cap coada cu catalizator sport.

| Nume2 a răspuns (pentru xerxes1):

A4? Imi poti da mai multe detalii te rog? Am ramas foarte placut surprins de achizitia unui prieten ( cel pentru care am pus intrebarea ) si peste foarte putin timp trebuie sa imi achizitionez si eu o masina asa ca ma gandeam la acelasi model.

| Nume2 a răspuns (pentru Nume2):

Si bineinteles, masina la mine nu o sa ramana stock. Imi poti spune ce ai modificat la ea. cum se comporta dupa, un cost aproximativ?