| Antonies a întrebat:

Pe al doilea semestru o sa ma mut la o scoala auto sa invat mecanica auto. e scoala profesionala. Totusi nu sunt sigur daca am facut alegerea corecta cand am completat fisele de transfer, pot sa devin ceva din asta si sa castig ceva bani din meseria asta, mecanic auto? Sau ce m-as mai putea face ca sa castig bine? Ma refer sa tina cont de carnet, taximetrist, pe tir, transport marfa etc(niste exemple doar, vreau parerile voastre. Vreau sa fie cat mai multe). Multumesc aticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

"Pot sa devin ceva din asta si sa castig ceva bani din meseria asta, mecanic auto?"
Raspuns: Da. Numai ca in locul in locul tau m-as fi dus la liceu. Pentru ca majoritatea angajatorilor cauta personal care sa aiba macar liceul. Este nevoie de oameni si fara liceu; numai ca acestia sunt platiti cel mai prost si au munca cea mai murdara. Eu as desfiinta pentru totdeauna scolile profesionale -pentru ca pentru mine scoala profesionala = sclavie. Mai tarziu o sa vezi ca nu o sa poti avansa in functie din pricina ca nu ai liceul facut. O sa te impiedici mereu in viata ca nu ai liceul.
Cei mai multi care au terminat scoala profesionala, au facut dupa aceea liceul la seral; dar tot l-au facut de nevoie. Pentru ca nu o sa poti sa traiesti cu 1mie de lei/luna si sa vii si acasa mereu cu mainile murdare de vaselina si uleiuri.

Ca mecanic auto se gaseste mereu de lucru -toti cei care lucreaza in service-uri auto sunt mecanici si electricieni auto. La fel si cei care lucreaza la vulcanizari.
Ca taximetrist nu-ti trebuie decat sa ai carnet de soferi categoria B, si un atestat(examen special); deci nu-ti trebuie calificare de mecanic auto pentru taximetrie.
Ca sofer pe tir iti trebuie carnet de sofer pentru categoria respectiva (CE parca), si la fel un atestat special pentru tir (ca sa te invete cum sa asezi marfa in el; asta se face la Bucuresti). Nici pentru tir nu-ti trebuie calificare de mecanic auto. Daca ai aceste cunostinte de mecanic auto, este un plus pentru tine; dar nici pentru taxi si nici pentru tir nu-ti trebuie calificare de mecanic auto.

Calificarea de mecanic auto se cere doar la service-uri auto sau la uzina dacia unde au nevoie de personal calificat in domeniul acesta. Cei mai multi au alte calificari la uzina. Dar si acolo lucreaza mai multi roboti decat oameni.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un mecanic auto bun castiga mult peste medie, mai bine decat in oricare din meseriile enumerate de tine. Din pacate mecanicii buni (si in general meseriasii buni) sunt tot mai rari, numai de tine depinde daca vei reusi sa ajungi unul dintre acestia sau vei ramane unul mediocru.

| Elena9328 a răspuns:

E foarte buna școala asta. Și se caută din ce in ce mai multi oameni experimentați. Care știu și au habar. Poți lua toate categoriile ușor. Și pe tir se câștigă foarte bine.

| Brinzaniuc_Elena_1981 a răspuns:

Iti recomand sa ramai la scoala de carte si sa inveti si cand
vei avea 18 ani si vei pleca la facultate, atunci va trebui sa decizi ce vrei sa fii in viata.