| WayhaughtK a întrebat:

Peste 2 luni incep scoala de soferi si vreau sa invat de pe acum.
Ce sfaturi de invatare aveti?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Studiaza legislatia rutiera, in principal OUG nr.195/2002, rep. in 2006 si Regulamentul de aplicare, aprobat prin HG nr. 1391/2006, ambele cu md. si compl. ulterioare, le gasesti actualizate pe drpciv.ro. Tot aici poti sa faci si chestionare, dupa ce ai parcurs legislatia.

| baru a răspuns:

Mergi pe logica, nu ca pe o poezie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ia la rand toate clipurile de pe Youtube, in care este explicata legislatia si cateva tehnici de condus (plecarea din rampa, iesirea din garare). Nu baga in seama tehnicile cretine de genul "cand ai un unghi de 180 de grade cu bordura F, iar axul drumului pica perpendicular pe-o groapa, vireaza 3 sferturi de ceas din volan, roaga-te la d-zeu si vezi ca nu stii sa parchezi". Alea sunt niste mari porcarii, masinile sunt diferite la parcari, nu vireaza toate la fel, deci unghiurile lor sunt puse din burta. Plus ca una e sa conduci un Passat, si alta e o Fiesta. Una e sa virezi cu roti de 17" si late de 225mm, alta e cu roti de 13" si late de 165.
Mai trebuie sa inveti si componentele principale ale autoturismelor: bloc motor, ambreiaj, cutie, planetare, telescoape, arcuri, brate, discuri de frana, pompa de frana, ce fluide si unde se pun, si cum recunosti o defectiune grava la componentele importante.

| Raducons a răspuns:

Eu zic sa rezolvi chestionarele de legislatie rutiera, vezi ce ai gresit, ma gandesc ca stii elementarul, adica semnele de circulatie si repeti rezolvarea de cateva ori si nu vei avea probleme.