| murgumarius a întrebat:

Playerul auto ca sa nu depaseasca 120w:
1 trebuie sa aiba siguranta de maxim 10 a(amperi) (10a*12v=120w)?
2 conexiunnea dintre player si boxe nu are nici o treaba (de ex daca au 120-150w maximi si 80 rms nu afecteaza deoarece playerul nu scoate mai mult)?
3 au treaba si boxele deoarece ele solicita prea mult si mergand playerul la 10a, 12v, 120w se arde playerul si apoi circuitul masinii ( de ex se aduna watii 4x50w =4{boxe)*50(puterea maxima electrica)=200 wati maximi(ceea ce s-ar duce mai mult de 120w si s-ar mierli sistemele)-in aceasta situatie ar trebui sa pun doar 2 boxe la 60w maximi (ca sa nu depaseasca 120w maximi-chiar daca are 4 canale va functiona)?

(nu ma intereseaza sa imi spuneti de rms sau de hz sau da cai ca la astea ma pricep sau sa imi recomandati ceva. Multumec)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Eu ti-am dat formula aia, deci o sustin. Cand se depasesc cei 10A, siguranta se arde, deci consumul acelui player este sub 120W, teoretic. Practic, insa, cand motorul este pornit, tensiunea creste pana la 14.4v, ceea ce schimba putin puterea, de la 120W la 144W. Dar cum am mai spus, pot demonstra ca e sub 5A consumul mediu al unui player oarecare, inlocuind siguranta de 10A, cu una de 5A, care nu se arde decat in cateva zile/saptamani/luni.

2. Playerul poate 'scoate' putere in functie de impedanta difuzoarelor. Un difuzor de 8 Ohmi va solicita doar jumatate din puterea pe care o solicita un difuzor de 4 Ohmi. Mai pe romaneste: pui un difuzor de 8 Ohm, amplificatorul poate oferi 50W la aceasta impedanta. Pui un difuzor de 4 Ohm, amplificatorul reuseste sa 'consume' in el putere dubla, adica 100W. Cu cat e impedanta mai mare, cu atat merge mai relaxat amplificatorul, si consuma mai putin. Insa trebuie sa fie impedante pe care le suporta acel amplificator, in cazul playerelor, suporta in general de la 4 Ohm, pana pe la 8 sau 16 Ohm. Daca pui difuzor de impedanta mai mare nu se aude mai nimic, daca pui de impedanta prea mica poti arde finalul, ca il scurtcircuitezi.

3. Boxele (difuzoarele) se aleg mai lejer, te uiti la impedanta si puterea RMS. Poti pune un difuzor de 100W RMS, la 4 Ohm, pe un player auto plin de scrisuri "4x50W" sau "4x40W"; puterea reala la 4 Ohm va fi de vreo 4x25W daca e player serios, si se va auzi bine. Nici difuzoarele nu prea rezista la puterea RMS scrisa pe ele, de puterea "peak" sau "max power" nu mai zic, plesneste membrana si fumega bobinajul inainte de a atinge 50% din puterea scrisa acolo...

Revenind la prima ta intrebare, playerele fara mecanism CD (adica pe stick, card, bluetooth, etc), consuma mai putin decat cele cu mecanism CD; pentru redarea cd-ului au in plus doua motorase + ceva "creier", consuma ceva si alea.
www.elforum.ro - daca vrei sa stai de vorba cu electronisti adevarati.

1 răspuns:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Cu un consum de 10 A ai o putere consumata in jur de 130W.
Chiar daca ai la bornele bateriei 14, 4V la amplificator ajung 13 si ceva la consum maxim(cu cabluri ok si condensator de decuplare de capacitate mare), 14, 4 ajung doar in gol.
La o putere consumata de 130 de W considerand ca ai un amplificator in clasa AB unde randamentul este in jur de 50% se poate conta pe o putere audio de 65W reala sau rms.
Cel mai smecher CD auto nu scoate mai mult de 4x20 reali pe 4 Ohm. char daca pe el scrie 4x50.Este o limita fizica a tensiunii de 12V si a impedantei de 4ohm.
Amplificatoarele mari au multiplicatoare de tensiune in comutatie si functioneaza la 60-80 de volti.
2.Boxele odata ce au peste 15Wrms pot fi si de 2000w nu conteaza.Impedanta este cea care cere curent.