| Bia696 a întrebat:

Pot conduce în Germania având MPU fără ca să am mutație acolo, mă refer dacă fac doar tranzit? Dau sau nu
Și dacă nu se poate ce se poate întâmpla?

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Acum s-a mai clarificat, ce bine era daca puneai asta de la inceput.
Deci ai facut o contraventie si ai primit interdictia de condus pe teritoriul Germaniei pentru o anumita perioada de timp. Acesta perioada poate fi redusa, sau chiar anulata, daca faci un curs de "reimprospatare" a cunostintelor vizavi de legea circulatiei din Germania (aici ai scapat usor, ca daca ai MPU full, cu doctor, nu am auzit de nici un roman sa-l fi luat, au aia niste scheme profi de te scot din sarite, si odata enervat "respins, nu are profilul psihologic necasar pentru permis...").

Raspuns final: uita-te FOARTE atent pana cand ai interdictia si nu te risca, ca daca te prind primesti interdictie PERMANENTA de condus in Germania si nu se stie cu legile EU ce repercusiuni vor avea in Romania. cum ziceam fapta e asimilata cu conducere fara permis. Bafta si rabdare si condu atent.

4 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Raspuns scurt: NU, te joci cu focul si te vei arde!

Deci ori ai permis german anulat, sau retinut, sau cu timbru de interdictie de a conduce in Germania pe permisul eliberat de alta tara, cu "Medizinisch-Psychologische Untersuchung" (examen medical psihologic) zis si "Idioten Test" pentru recapatare (chestie care in Germania se da pentru abateri grave si repetate, precum condus sub influenta alcoolului si drogurilor, ultraj la agentul de politie, etc...) si vrei sa calci leul pe coada?!?

Atata vreme cat ai interdictie de condus in Germania nu conteaza MPU, cand esti prins, esti incadrat la conducere fara permis valabil (Fahren ohne Fahrerlaubnis) ca fapta principala, indiferent ca erai in tranzit, plimbare, din greseala, sau ce scuze penibile mai gasesc romanii si absolut indiferent daca nu ai rezidenta in Germania, faptul ca permisul a fost retinut/anulat cu MPU e doar circumstanta agravanta.

Daca esti prins, dupa articolul 21 StVG (Legea Circulatiei in Germania) risti inchisoare pana la 1 an, si/sau amenda si daca interdictia a fost temporara, acum devine permanenta si permisul va fi anulat. De cand cu EU se va comunica si tarii emitente decizia tribunalului si nu vei mai conduce nicaieri. Daca cumva ai produs un accident cat de mic, esti automat vinovat.

Daca "mi-a zis mie doi vecini..." ca "n-are ba nimic, nu se baga aia sa te prinda...", risca-te, dar tine mine ca germanii nu se joaca cu doua lucruri: taxele si abaterile la lega circulatei, tu decizi daca merita.

| Bia696 explică (pentru Korkodeln):

De la primărie am înțeles ca am mpu, mi s-a trimis permisul în România după 9 luni dar nu am nimic lipit pe permis

| Korkodeln a răspuns (pentru Bia696):

Pe vremuri se lipea un timbru, era infractiune sa il dai jos, dar banuii ca acum se verifica instant electronic daca esti in evidente.

Oricum, nu stiu ce ai "inteles" de la primarie, romanii tind sa intelega putin din germanawinking si in general numai ce vor ei, dar in mod normal, daca e implicata primaria (Gemeinde Straßenverkehrsamt) si nu politia, inseamna ca ai avut candva "Anmeldung" (luare in evidenta la o adresa) acolo la momentul comiterii infractiunii si ti-a trimis decizia 100% in scris (germanii trimit scrisori pentru orice, mai ales la chestii asa importante).

Pe decizie trebuie sa scrie clar daca ai doar suspendare (si cat anume) cu curs de reimprospatare a legii, care e alta mancare de peste decat MPU full care e cu medic psiholog specialist si translator.

Daca nu ai decizia, e bine sa te interesezi sa o faci rost (suni la primarie, sau imputernicesti pe cineva, sau vezi unde ai stat daca o au, in principiu proprietarii nu se joaca cu hartiile oficiale, ori le pastreaza si te anunta, ori le trimit inapoi).

Sau poate un functionar sictirit de romani si problemele pe care ei si restul de Auslanderi (straini) le fac doar a zis sa te sperie si nu ai asa o decizie.

In orice caz pana nu te lamuresti 100% despre ce e vorba, NU CONDUCE in Germania, indiferent pentru ce motiv, ce am zis mai sus ramane valid.

| Bia696 explică (pentru Korkodeln):

Păi mi-a fost reținut în prima lună a anului 2023 și mi-a fost trimis în România în același an în luna a opta a anului (august) … la primărie mi s-a spus ca trebuie sa fac un mpu sau un fel de mpu iar poliția mi-a spus ca până in noiembrie nu am voie … în acte scria la fel ca nu am voie până in Noiembrie…

| Korkodeln a răspuns (pentru Bia696):

Acum s-a mai clarificat, ce bine era daca puneai asta de la inceput.
Deci ai facut o contraventie si ai primit interdictia de condus pe teritoriul Germaniei pentru o anumita perioada de timp. Acesta perioada poate fi redusa, sau chiar anulata, daca faci un curs de "reimprospatare" a cunostintelor vizavi de legea circulatiei din Germania (aici ai scapat usor, ca daca ai MPU full, cu doctor, nu am auzit de nici un roman sa-l fi luat, au aia niste scheme profi de te scot din sarite, si odata enervat "respins, nu are profilul psihologic necasar pentru permis...").

Raspuns final: uita-te FOARTE atent pana cand ai interdictia si nu te risca, ca daca te prind primesti interdictie PERMANENTA de condus in Germania si nu se stie cu legile EU ce repercusiuni vor avea in Romania. cum ziceam fapta e asimilata cu conducere fara permis. Bafta si rabdare si condu atent.