| ovidiu22 a întrebat:

Pot conduce microbuzul personal de transport persoane asta daca am permis categoria D luat recent, dar nu am atestat? mentionez ca nu transport persoane ci doar "sa ma plimb". multumesc.

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Poti sa conduci microbuzul fara nici o problema, daca il folosesti in scop personal.Atestat iti trebuie cand microbuzul face transport de persoane cu traseu impus sau castigat prin licitatie, atunci iti trebuie atestat si toate autorizatiile care sunt necesare.

| covexrobu a răspuns:

NU poti sa conduci microbuzul. Cum nici eu nu am voie sa conduc un camion gol cu toate ca am permisul de aproape un an. Pentru a putea conduce si in scop personal dar si in scop comercial ai nevoie de atestat.

| leinad a răspuns:

Problema nu este la politie ci la cei de la ARR care dupa cite accidente s-au intimplat nu te vor crede ca doar te plimbi, asta doar in cazul in care microbuzul este pe numele tau si nu este inscris pe firma, ca sa nu mai vorbim despre licenta de transport, tahograf si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti doar daca il conduci tu in interes personal. Daca te opreste politia si nu esti singur in microbuz, se considera ca faci transport de persoane si o sa fii sanctionat pentru ca nu ai atestatul. E mai simplu sa faci cursul si sa-ti iei atestat de persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca simti nevoia, poti sa-ti dai cu parerea dar teoretic politistul trebuie sa-ti vada atestatul. Scurt si la obiect, nu-l ai amenda. Nu stiu cum sa-ti povestesc, lucrurile sint cit se poate de simple. Apropo, pe sosea intilnesti si ARR-ul, deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU. Fara atestat niciodata. Asa zice legea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai o fundatie pentru persoane cu handicap si transporti persoanele cu microbuzul ai nevoie de atestat si licenta pentru asta? Si ce lege prevede asta? Mentionez ca am categoria D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu categoria,, ce,, se poate conduce microbuz 16+1?

| bruno9432 a răspuns:

Teoretic politistul trebuie sa dovedeasca faptul ca faci transport de persoane (declaratii ale pasagerilor, sau faptul ca ai incasat bani de la ei) dar este totusi riscant sa te opreasca si sa mai fie cineva cu tine. Ai rabdare si ia-ti atestatul, mai ales ca in ultima perioada, de cand cu accidentele de microbuze, politia a devenit foarte vigilenta si sunt multe controale.