| anonim_4396 a întrebat:

Proba practica examen auto - deci am mai postat o intrebare acum 2 luni despre proba teoretica pe care insfarsit am dobandito. Acum am probleme la proba practica pe care am dat-o deja de 2 ori si am picat..astazi a fost a doua oara cand am picat si am condus mai prost decat pe 25 aprilie cand am dat pentru prima oara traseul. Problema e, sunt super emotiv..ma panichez si cand aud vocea militianului care imi da indicatii pe unde sa o iau. Parca cand ma urc in masina cu militianul uit tot ce am facut cu instructorul...parca uit si cum se regleaza oglinziile la masina. Mai am 2 luni si imi expira scoala si este un fel de cursa contra cronometru... daca aveti vreun sfat cum as putea lua pe ultima suta de metrii dau fundita

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti recomand sa citesti ordinul MAI nr.268/2010, privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere, in special partea in care se arata greselile care se puncteaza si cauta sa nu le faci. Incearca sa-ti tii emotiile sub control si fii atent doar la conducere. Succes!

| valentingb a răspuns:

Salut! Si eu am cazut proba practica prima data, si totusi, acum sunt sofer profesionist. Singurul motiv pentru care iti e frica este propria persoana. Nu esti sigur pe tine si stii ca e posibil oricand sa gresesti, pentru ca ai anumite lipsuri.
Uite, instructorul meu tot imi spunea sa nu ma mai grabesc asa ca mergeam cu 20-30 la ora, si politistul cand am cazut mi-a zis sa nu ma mai grabesc, dar abia in ultima lectie de condus dinainte de examen, am inteles: ma grabeam in luarea deciziilor. Ajungeam in situatia X si luam brusc o decizie. Un sofer trebuie sa anticipeze ceea ce se va intampla in trafic, cu macar 200 de metri inainte. Atat cat vezi cu ochii, trebuie sa iti imaginezi ce se va intampla, constant. Eu ajungeam in intersectie, calcam frana de-odata, daca aveam 20 de metri pana in masina care venea, acceleram la maxim si treceam, desi in condus, nu depaseam 30 Km/h. Lucrul care m-a facut sa imi dau seama cum gresesc, a fost un caine, pe drum, pe care l-am depasit in viteza. Instructorul nu mi-a mai zis nimic, dar tocmai expresia lui de dezamagire totala m-a facut sa realizez ca un sofer ar fi incetinit, s-ar fi uitat din timp in retrovizoare si oglinda laterala, sa se asigure, ca sa poata depasi javra la o distanta sigura.

Trebuie sa iti dai seama ce anume te face sa gresesti.
Emotii am avut si eu, dar al doilea politist, il cheama Ditu, traiasca familia lui! m-a vazut speriat tot si mi-a zis: " Fratioare, daca nu ma bagi in stalp, daca nu iesi de pe asfalt si pot sa intorc capul sa vad un cur de gagica pe trotuar, eu te trec. Condu prudent, gandeste bine ce faci, si stai calm ca eu stiu ca tu nu stii sa conduci, abia in doi ani de zile de condus, ai sa inveti sa conduci, acum e destul sa nu omori pe nimeni"

Asa ca lasa emotiile si concentreaza-te, nu lua pastile, e un examen ca orice alt examen, dar orice minut de condus din viata e un examen, obisnuieste-te cu ideea si conformeaza-te.
Cum eu am oprit la semafor in spatele semaforului si acum pot sa conduc un camion, poti si tu.
Aropo, poti opri motorul de 3 ori, poti gresi o parcare, poti uita sa aprinzi luminile, etc. Ai o gramada de puncte din care scazi. Daca ai gresit o data, nu-i gata lumea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai fa ore de condus cu instructorul, inseamna ca inca nu esti stapana pe masina

| ion933 a răspuns:

Un prieten de-al meu a luat niste pastile ceva sa nu fie emotionat ai putea sa incerci

| viotedy a răspuns:

Iei un distonocalm inainte si zici ce-o fi o fi. daca esti mai indiferent reusesti si nu-ti mai fie frica de garcea ca nu te mananca.