| mitzaneb1 a întrebat:

Probleme cu masina, este vorba de un vw vento 1.8 75cp care la rece dimineata nu vrea sa porneasca pina nu dau de 5 ori la automat.la cald porneste la sfert de cheie si nu mai intra nici socul automat sta in 900 de ture si calda si rece inainte cind merge bine de cite ori porneam masina se tura pina in 1500 de ture dupa aprox 35 sec scadea pina in 1000 putin mai jos.care ar fi problema? mentionez ca am schimbat buj capac delcou lulea am verificat fise si bobina.va mutumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Socul automat e problema.
Nici un benzinar nou nu porneste corect la rece, daca nu ii functioneaza socul. Asta o sa-ti influenteze in rau si consumul, daca circuli cu motorul mai mult rece, adica distante scurte, ca n-o sa primeasca amestecul mai bogat de care are nevoie, si o sa se chinuie cu prea mult aer, lucru care duce la un consum mult mai mare (iti spun 100% din experienta, nu e teorie).

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probleme la compresie, turbo, bomba de combustibil.

| Somer a răspuns (pentru mgtow):

Turbo la un 1.8 8v de 75cp?
"bomba" de combustibil?
Tu esti "bomba" de cunoscator!

| mgtow a răspuns (pentru Somer):

Tie iti arde de joaca? Stai asa ca te pun eu la racoare pe tine.

| mitzaneb1 explică:

Va multumesc de raspunsuri am rezolvat problema era de la sonda de temperatura, imi indica motorul cald si nu mai intra socul la rece