| RANGE a întrebat:

Pt cei care vor sa isi inmatriculeze masina in BG.PolitiaRutiera.ro: Adio maşini înmatriculate în Bulgaria. Românii cu plăcuţe bulgăreşti au făcut accidente de 33 milioane euro

Miercuri, 28 Septembrie 2011 09:25
Parlamentul de la Sofia va adopta în curând câteva amendamente legale care vor face imposibil ca o maşină al cărei proprietar are domiciliul într-o altă ţară să continue să poarte un număr de înmatriculare din Bulgaria.
Declaraţia a fost făcută, potrivit Agerpres, de Borislav Bogoev, vicepreşedinte al Comisiei bulgare de supraveghere financiară de la Sofia, la sfârşitul conferinţei "Asigurările auto în Sud-Estul Europei: Soluţii pentru probleme transfrontaliere".
Bogoev a declarat că, prin modificarile legale, noul proprietar al unui autovehicul va fi obligat să-l înmatriculeze la adresa sa de domiciliu în termen de 14 zile după achiziţionare, după care vechiul număr de înmatriculare a vehiculului îşi va pierde valabilitatea.

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

A fost discutata si la TV, au trimis si la servicele auto care avem contracte cu firmele de imatriculari si asigurari o cirulara dar se zvoneste prin targ ca nu va fi aprobata legea (Zvonuri de la cei sus pusi nu de la noi) ca nu le va aproba Bruxelul adica parlamentul european aceasta lege, si vor fi nevoie sa o abroge, deci deocamdata nu este panica atat timp cat UE nu permite!

| RANGE explică (pentru FurtunaDiesel):

Au dreptu sa faca asta, ei cu inmatricularea asta in bg s-au culcat pe urechea ca cotizam noi cu bani la ei in tara dar au avut numai de pierdut zic ei, din cauza accidentelor

| FurtunaDiesel a răspuns:

Dreptul legal nu il au ai nostri sa interzica accesul masinilor din Bulgaria pe perioade mai lungi de 90 de zile la asta ma refer, si ieri deja a fost inaintat un proces cu statul din partea mai multor companii care se ocupa cu imatriculari acolo, dar si a unor service auto importante din Romania, foarte importante chiar!

| mgtow a răspuns:

Dar poate circula pe timp de 90 de zile pe teritoriu romanesc cu matricula bulgareasca.

| RANGE explică (pentru mgtow):

Numai cu legea care vor sa o de-a bulgarii 14 zile ai la dispozitie sa o inscrii pe ro

| mgtow a răspuns (pentru RANGE):

Oho inseamna ca cetatenii romani o sa aiba multa bataie de cap, s-a redus la 14 zile vrei sa zici?

| RANGE explică (pentru mgtow):

Da vor sa de-a ei o lege de data asta(bulgarii)

| RANGE explică:

Www.politiarutiera.ro/ intra pe linkul asta si cauta mai detaliat, da care are masina pe bg o sa trebuie sa o inscrie pe ro sau daca nu la fier vechi