| revelatia2003 a întrebat:

Renault 12, care, pe langa faptul ca s-a fabricat in Romania sub licenta cu numele de Dacia 1300, s-a produs si in Franta la Uzinele Renault?

Răspuns Câştigător
| roby096 a răspuns:

Da, s-a produs atat in Romania cat si in franta.Iar la vremea ei era o masina foarte buna, si foarte la moda. Si exista o versiune pentru parlamentari si tot felul de oamnei importanti numita LUX -SUPER, care avea torpedou iluminat (la vremea aceea fiind un lucru foarte luxos pentru cei ce nu isi permiteau mercedes sau alte marci extravagante), dar si alte chesti precum radio din fabrica.
funda?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca s-a produs, chiar din 1969. Numai bine!

| DoamnaGărgă a răspuns:

Si in rom.si in franta.s-`a produs happy

| Mae a răspuns:

A aparut in acelasi timp si in franta si in Romania... la vremea aceea la dacia doar se ansambal - toate piesele veneau din franta dupa care in timp au fost gasiti furnizori locali pentru piese.