| sandek a întrebat:

Sal
La condus masina ma refer
Cand merg intr-un deal, in ce viteza trebuie sa merg ca sa nu se opreasca masina. banuiesc ca a 1a, a 2a. a 3a maxim, nu?
Intreb deoarece am mers odata in viteza a 4a si mi s-a oprit masina (nu mai avea putere motorul banuiesc)

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde de masina, de motorizare, de sofer, de aderenta si asa mai departe!

| RS4 a răspuns:

Depinde de avantul care il ai inainte de urcare si de gradul de inclinare! poti urca si cu treapta a 5-a daa vi lansat si continui sa accelerezi pe toata durata urcarii! daca ai mers cu 50km/h in portiunea plana si erai in treapta 4 sau 5 normal ca daca nu ai accelerat energic viteza a scazut si motorul nu a mai avut forta! trebuie sa il ti mai turat si nu vei avea probleme, in functie de inclinare, trafic trebuie sa decizi inainte de a urca in ce treapta vei face urcarea! si pe cat posibil sa nu schimbi in treapta superioara pe toata durata urcarii! trebuie doar sa mergi constant, putin turat, iar spre varf, cand mai ai 20 m pana in varf, e destul sa lasi acceleratia mai moale, viteza va scadea suficient, daa nu ajuti cu frana, ca sa abordezi portiunea care urmeaza, de cele mai multe ori curba! bafta!

| 0rlando a răspuns:

Presupunând că nu ai vreun bolid, cu a 2-a ar trebui să urci orice deal.

| shoBy1 a răspuns:

Daca ai sub 20 d km indicat e cu viteza 1, daca ai sub 40 si peste 20 indicat cu viteza 2, daca ai sub 60 si peste 40 indicat viteza 3, si daca ai peste poti baga a 4-a linistit, dar depinde de ce masina ai, daca ai masina cu 500 de CP, in viteza 1-a mergi pana la 100laughing deci vezi cum tie, tie bine.

| praf a răspuns:

Nu trebuie sa mergi intr-o viteza anume,pentru ca sunt atatea marci de masini cu atatea modele din ani diferiti si pe combustibil diferit plus ca panta/inclinatia dealului difera de la un deal la altul deci nu ti-ar putea oferii nimeni o treapta de viteza exacta cu care sa urci un deal, trebuie doar sa simti masina, cand auzi ca motorul nu vrea sa mai traga/trage greu schimbi intr-o treapta inferioara.

| sandek explică:

Am masina asta opel vectra
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru sandek):

Depinde de deal. De obicei a 3-a, daca e unul mai abrupt merge si a doua!

| Cosmin1993 a răspuns:

Pai prietene big grin cand vezi ca tremura masina schimbi treapta inferioara si cand se tureaza prea tare treapta mai mare e la fel de simplu ca buna ziua ca nu stii cu ce viteza sa mergi adica depinde si de deal big grin poti sa mergi cu cu a 5 daca nu e mare dealul totul depinde de a asculta motorul. Sper ca te-am ajutat bafta happy

| Cosmin1993 a răspuns:

Totul depinde sa simti masina cand tremura schimbi treapta inferioara iar cand se se prea tureaza treapta mai mare happy sper ca te-am ajutat!