| Maria_Ana_1986_fQYG a întrebat:

Sal ma numesc mihai florin si sunt surdo mut aud numai cu urechea dreapta si vorbesc ca orice persoana dar cand vorbesc cu cineva nu indeleg aud numai scomote eu citesc pe buze vreau sa dau scoala de soferi si toti imi spune ca nu pot, ma poate ajuta si pe mine cineva.un raspuns mersi.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cunosc personal vreo 2 surdomuti care au permis. daca l au obtinut legal sa nu nu stiu ce sa iti zic, dar nu cred ca au dat spaga sau ceva, nu sunt oameni de genul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu sa-ti dau un raspuns, insa am vazut odata, o persoana care comunica doar in limbajul surdo-mutilor, si conducea. Nu cunosc detalii.
Cand mi-am facut eu dosarul pentru scoala de soferi, nu mi-au verificat auzul in nici un fel, dar adevarul e ca am cam 'sarit' peste unele examene medicale.
Se pune mare accent pe vedere, echilibru si coordonare.
P.S.: Daca vorbesti, nu esti surdo-mut, ai doar deficiente de auz.
Banuiesc ca la medicul de familie esti trecut cu un grad de handicap, afla care e. Chiar acolo ai putea gasi raspunsul la intrebarea ta, la medicul de familie. Intreaba-l daca ai voie sa dai de permis.